fot.: Viasat Channels

Majowe propozycje programowe kanałów Polsat Viasat

Wśród majowych propozycji programowych kanałów dokumentalnych Polsat Viasat (Polsat Viasat History, pasmo Viasat Epic, Polsat Viasat Explore i Polsat Viasat Nature) znalazły się, m.in.: "Pompeje bez tajemnic", "Skazani na banicję", "Kowboje z zimnych mórz", "Wielka Rafa Koralowa" i "Tajemnice życia pod ziemią".

„Pompeje bez tajemnic”, poniedziałek, 16 maja, godzina 20:00 w Polsat Viasat History
Od czasów odkrycia rzymskiego miasta, które wybuch Wezuwiusza w 79 roku n.e. usunął z mapy, archeolodzy próbują poskładać w całość tę tragiczną historię. Choć badania prowadzone są już setki lat, około 30 procent miasta wciąż jest niezbadane i kryje wiele tajemnic. Teraz brytyjska historyk Mary Beard odwiedza to miejsce, uzbrojona w supernowoczesny sprzęt i nowatorskie technologie. Ma nadzieję, że uda się jej poznać nowe fakty o mieszkańcach Pompei, a nawet odkryć ich DNA. Cyfrowe rekonstrukcje pozwolą nam na spacer po miejskich ulicach, ogrodach i amfiteatrze. Zobaczymy, jak wyglądało codzienne życie społeczności, która owego tragicznego dnia zastygła w wulkanicznej lawie.

„Skazani na banicję”, od niedzieli, 1 maja do 12 czerwca, godzina 21:00 w Polsat Viasat History / Viasat Epic
Maj w Polsat Viasat History to czas na najlepsze historyczne seriale. Tym razem przeniesiemy się do XVIII-wiecznej Wielkiej Brytanii i jej brudnych, przepełnionych i rojących się od szczurów więzień. Aby poradzić sobie z tym problemem, ówczesny rząd, podjął radykalną decyzję – skazał na banicję niechcianych obywateli. I tak w 1787 roku statek pełen skazańców, od drobnych złodziejaszków po rozbójników, opuścił brzegi Wysp Brytyjskich, kierując się do Sydney w Australii. W tej pierwszej skazanej na banicję grupie są bliscy przyjaciele: Elizabeth, Tommy i James. Kiedy na jaw wychodzi, że Elizabeth i Tommy są nielegalnie zaręczeni, całą społecznością wstrząsa fala buntów. Idealistyczny gubernator Phillip, odpowiedzialny na funkcjnonowanie karnej kolonii, walczy o władzę ze swoim największym wrogiem majorem Rosse, który uważa, że przemoc jest rozwiązaniem wszelkich problemów. Kto odniesie zwycięstwo?

„Wojenne relikty”, od soboty, 7 maja do 18 czerwca, godzina 21:00 w Polsat Viasat History
Seria programów pt. „Wojenne relikty” zawiedzie nas na błota, zroszone krwią pola bitew, na których będziemy szukać zapomnianych przedmiotów i szczątek pozostawianych przez tych, którzy tam walczyli. Profesor David O’Keefe i jego partner dokumentalista Wayne Abbott już od 15 lat zajmują się poszukiwaniem wojennych reliktów. Wspólnie odkopują zagrzebaną w ziemi przez długie lata broń i narzędzia. Znajdują szczątki mundurów i odłamki pocisków. Każde z tych znalezisk opowiada inną historię. Czasami są to opowieści o zwycięstwie, czasami o tragedii. Odwiedzimy pola bitew z I i II wojny światowej, zarówno w Europie jak i w Azji. Dzięki tej odkrywczej serii, poznamy nieznane fakty z historii wojen.

„Mistrzowie drewna”, od czwartku, 26 maja do czwartku, 28 lipca, godzina 22:00 w Polsat Viasat Explore
Pewnie nie raz marzyłeś, że siedzisz sobie w drewnianej chacie przy rozpalonym kominku, a za oknem pada śnieg. Urzeczywistnianiem takich marzeń zajmuje się firma Pioneer Log Homes. Ci doświadczeni stolarze i rzemieślnicy projektują i budują drewniane domy dla znanych i bogatych. Swoją siedzibę mają w małym kanadyjskim miasteczku, a drewno pozyskują z lasów w Kolumbii Brytyjskiej. Bale o wadze ponad 1800 kilogramów przewożą do swojej fabryki, gdzie powstają najsłynniejsze na świecie drewniane chaty, które następnie montowane są w miejscach wybranych przez klientów. Przyjrzyjmy się, jak na co dzień wygląda praca mistrzów drewna.

„Kowboje z zimnych mórz”, od wtorku, 31 maja do wtorku, 19 lipca, godzina 22:00 w Polsat Viasat Explore
To już trzecia seria spotkań z „Kowbojami z zimnych mórz”. Ci nieustraszeni rybacy z Nowej Fundlandii rozpoczynają nowy sezon połowów. Muszą stawić czoła nie tylko zaciekłej konkurencji, ale pokonać nieprzewidziane przeszkody, które stawia im na drodze matka natura. Na wzburzonych wodach północnego Atlantyku, setki mil od brzegu, rybacy dzielnie walczą z silnymi falami, wdzierającym się wszędzie wiatrem i ogromnymi górami lodowymi. Ta trzymająca w napięciu seria opowiada o ludziach, którzy muszą wykazać się niezwykłą odwagą i determinacją, wystawiając swoje ciała i umysły na bardzo trudną próbę, aby zarobić na życie.

„Wielka Rafa Koralowa”, od poniedziałku, 9 maja do poniedziałku, 30 maja, godzina 21:00 w Polsat Viasat Nature
Legendarny biolog i osobowość telewizyjna David Attenborough oprowadzi widzów Polsat Viasat Nature po jednym z cudów przyrody. Zaprasza na wyprawę po zachwycającej, mieniącej się ferią barw Wielkiej Rafie Koralowej. To siedlisko tysięcy różnorodnych stworzeń, od żółwi morskich po wieloryby fałdowce. Rafa jest największą na świecie strukturą stworzoną przez organizmy żywe. Dla samego Attenborougha wyprawa ma wymiar osobisty. Biolog powraca do tego ekosystemu pierwszy raz po 60 latach. Wizyta w tym miejscu jest tym bardziej ważna, że po latach Wielka Rafa jest poważnie zagrożona. Dzięki przełomowym badaniom naukowym i nowatorskim technikom komputerowym, poznamy to unikatowe miejsce na świecie i z bliska zobaczymy koralowy cud natury.

„Tajemnice życia pod ziemią”, od wtorku, 24 maja do wtorku, 31 maja, godzina 21:00 w Polsat Viasat Nature
Czy wiesz, że pod naszymi stopami kryje się cały wszechświat? W tej podziemnej krainie kwitnie ożywione życie, które prowadzi cała menażeria żywych organizmów, takich jak zwierzęta, rośliny, grzyby, bakterie i wirusy. „Tajemnice życia pod ziemią” to fascynująca podróż w głąb ziemi, która nie tylko zapozna nas z różnymi formami flory i fauny, ale również postawi pytania o początki życia. Naszą wyprawę rozpoczniemy zaledwie kilka metrów pod ziemią. Potem przebijemy się przez głębsze warstwy podglebia i zejdziemy kilka kilometrów w głąb naszej planety. Do tej pory naukowcy zbadali zaledwie niewielką część tego zróżnicowanego biologicznie królestwa. Czy uda się jeszcze coś odkryć?