fot.: Polsat Viasat History

Film dokumentalny o skarbie króla Priama w Polsat Viasat History

Polsat Viasat History zaprasza na film dokumentalny "Złoto Priama". Produkcja opowiada o ponad 3 tysiącleciach historii skarbu króla Priama.

Polsat Viasat History zaprasza na film dokumentalny „Złoto Priama”. Produkcja opowiada o ponad 3 tysiącleciach historii skarbu króla Priama.

W XIX wieku odkrywcy wyruszyli na poszukiwania mitycznej Troi, ciekawi, czy pisma Homera są prawdziwe czy przedstawiają jedynie fikcje. Jednym z nich był Heinrich Schliemann, niemiecki biznesmen, który stał się kluczową postacią w tej historii. Franck Calvert, urzędnik konsularny we wschodnim regionie Morza Śródziemnego, również entuzjastyczny archeolog-amator, prowadził wykopaliska w bazie w Hisarlik w Turcji. Na podstawie opisów Homera, Calvert i Schliemann ustalili wspólnie, że Troja może znajdować się właśnie w miejscu, w którym kopał Calvert.

Prace w Hisarlik trwały od 1871 do 1873 roku. Pewnego dnia zespół znalazł pierwsze umocnienia – mur obwodowy i cytadelę. Odnaleziono Troję. W tym samym czasie Schliemann dokonał nieoczekiwanego odkrycia. Wykopał naszyjnik, diadem, kolczyki, pierścionki i wiele innych artefaktów. Doszedł do wniosku, że to musiało być złoto Priama.

Złoto Priama
fot. Polsat Viasat Nature

Jednak z czasem jego znalezisko zostało zakwestionowane ze względu na to, że nie zawsze wszystkie fakty zgadzały się z wersją Schliemanna. Historycy i archeolodzy również nie byli pod wrażeniem, gdy odkryli, że metody prowadzenia wykopalisk pozostawiały wiele do życzenia. Brak prowadzenia przez niego dokumentacji sprawił, że praktycznie niemożliwe stało się odnalezienie i dopasowanie do siebie cennych przedmiotów oraz konkretnej epoki, z której mogły pochodzić.

Produkcja dokumentalna „Złoto Priama” sprawdzi tę historię. Twórcy spróbują dowiedzieć się też, co stało się z przedmiotami po śmierci Schliemanna.

Film dokumentalny „Złoto Priama” będzie można obejrzeć w niedzielę, 28 listopada o godzinie 21:00 na kanale Polsat Viasat History.