fot.: Magdalena Tasarz/tvpolsat.info

Sopocki Hit Kabaretowy w tym roku w Opolu. TVP przejmuje kabarety

24 maja w Sopocie rozpocznie się coroczny festiwal Telewizji Polsat. Jednak w tym roku będzie on trwać tylko 2 dni.

24 maja w Sopocie rozpocznie się coroczny festiwal Telewizji Polsat. Jednak w tym roku będzie on trwać tylko 2 dni.

Tradycją sopockiego festiwalu Telewizji Polsat był kabareton. W ostatnich latach odbywał się on w niedzielę, ostatniego dnia wydarzenia. Do Sopotu zjeżdżały najlepsze kabarety z całej Polski, aby zaprezentować najzabawniejsze skecze.

W zeszłym roku szerokim echem obił się występ Jerzego Kryszaka. Kabareciarz zaprezentował podczas Sopockiego Hitu Kabaretowego utwór „Szczęśliwej Polski już czas”. O wykonaniu pisały najważniejsze polskie media. Był to jeden z najsilniejszych akcentów wydarzenia, zakończony burzą oklasków.

I życzę nam, życzę sobie, życzę państwu, żeby ten czas – lepszy dla Polski, dla nas, żeby już nas nie mijał. Niech chociaż na moment przystaje, bo to już czas najwyższy. Lecz nade wszystko, słowom naszym, zmienionym chytrze przez krętaczy, jedność zwróćmy i prawdziwość. Niech prawo, zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość sprawiedliwość – zakończył Jerzy Kryszak.

Jerzy Kryszak
Jerzy Kryszak – fot. Magdalena Tasarz / tvpolsat.info

Nagranie tej piosenki szybko stało się hitem w internecie, zyskało miliony odsłon w serwisie YouTube. Aktualnie utwór umieszczony w serwisie przez Telewizją Polsat jest niedostępny. Nadawca zmienił status klipu na „prywatny”.

Cenzura w Polsacie?

W październiku widzowie Telewizji Polsat żyli usunięciem programu „Kabaret na żywo. Młodzi i moralni” z ramówki stacji. Show, który miał ponad milionową widownię, zniknął z ramówki z dnia na dzień. Nadawca usunął też archiwalne odcinki z serwisu Polsat Box Go i wybrane fragmenty z mediów społecznościowych.

Wcześniej, bo na początku września, Polsat pokazywał „Letnią Klinikę Skeczów Męczących” nagraną w Kielcach. Retransmisja nie zawierała jednak wszystkich zaprezentowanych skeczy. Na montażu zostały usunięte fragmenty dotyczące rządzącej wówczas partii – Prawa i Sprawiedliwości, czy też żarty z pracowników tzw. „telewizji rządowej”.

Pisneyland
Z retransmisji usunięto skecz „PiSneyland” – fot. Magdalena Tasarz / tvpolsat.info

Mimo że z ramówki usunięto „Kabaret na żywo”, artyści nagrali pozostałe odcinki serii. Nie zostały one do tej pory wyemitowane. Twórcy przygotowali specjalną piosenkę na zakończenie historii formatu.

Raz grupa błaznów wpadła na dość pomysł oczywisty, aby z polityków łacha drzeć, zwłaszcza z tych niezbyt bystrych. Lecz z telewizji ważny ktoś zobaczył to niestety. Płochliwy wydał dekret swój: wycofać kabarety! – zaśpiewali twórcy „Młodych i moralnych”.

Polsat przeprasza. Kabarety zapraszają do TVP

Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju był w połowie marca gościem Kanału Zero. Artyści kabaretowi otrzymali zaproszenie od nowego prezesa Polsatu na spotkanie. Piotr Żak miał przeprosić kabareciarzy i zaprosić do ponownej współpracy.

Portal Press.pl rozmawiał z Robertem Górskim. Artysta poinformował, że nie jest zaangażowany w projekty Polsatu. Zaprosił na Krajowy Piosenki Polskiej w Opolu w TVP, gdzie po latach obecne będą kabarety.

61. KFPP w Opolu odbędzie się tydzień po Polsat Hit Festiwal. W sobotni wieczór Telewizja Polska zaprasza na kabareton. Za scenariusz wydarzenia odpowiedzialny jest Robert Górski, a prowadzącym będzie Piotr Bałtroczyk. Wystąpią m.in. Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Nowaki, Kabaret K2, Grupa MoCarta, Zenon Laskowik i Jerzy Kryszak.

„Super” już było

Od 2024 roku Polsat SuperHit festiwal nazywa się Polsat Hit Festiwal. Nadawca uzasadnił zmianę nazwy chęcią unowocześnienia i odświeżenia wizerunku wydarzenia.

Podczas dwóch dni Polsat Hit Festiwal wystąpią m.in. Doda, Smolasty, Blanka, Margaret, Lanberry&Tribbs, Dawid Kwiatkowski i Roxie Węgiel. W Sopocie swoje jubileusze świętować będą Golec uOrkiestra i Majka Jeżowska. W niedzielny wieczór Telewizja Polsat zaprasza na montażówkę „Tak było – 20 lat Sopockiego Hitu Kabretowego”. Widzowie zobaczą stare, wybrane przez nadawcę występy kabaretowe.

Polsat Hit Festiwal 24 i 25 maja, a „Tak było – 20 lat Sopockiego Hitu Kabretowego” 26 maja o godzinie 20:00 w Polsacie.