fot.: Polsat Viasat History

„Łowcy nazistów”, „Historia odkryta na nowo” oraz „Historia chrześcijaństwa” nowościami w Polsat Viasat History

W lipcu na antenie Polsat Viasat History zadebiutują cykle dokumentalne: „Łowcy nazistów”, „Historia odkryta na nowo” oraz „Historia chrześcijaństwa”.

Stacja pokaże też filmy dokumentalne „Naziści a lądowanie na Księżycu” i „Lądowanie na Księżycu: wielkie oszustwo?”.

„Łowcy nazistów”, w dni powszednie od wtorku, 9 lipca o 21:00
Program przedstawia osiem niezwykłych misji, w których grupa najlepszych agentów i mścicieli tropiła największych zbrodniarzy w historii, aby postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości. Każdy odcinek to dzieje jednego śledztwa — od dramatycznego pojmania Klausa Barbiego w Boliwii po zuchwałą operację porwania Adolfa Eichmanna w Buenos Aires przez agentów Mosadu.

„Historia odkryta na nowo”, od niedzieli, 7 lipca o godz. 21:00
Mity są trudne do obalenia i nawet te dotyczące niedalekiej przeszłości nie są tu wyjątkiem. Istnieje wiele popularnych, niemożliwych do udowodnienia twierdzeń, które mimo to uznajemy za pewnik. Wierzymy, że zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę doprowadziło do kapitulacji Japonii, że plan Marshalla uratował powojenną Europę, Adolf Hitler był militarnym geniuszem, a Mao Zedong — „złem koniecznym\”, dzięki któremu doszło do modernizacji Chin. Wszystkie te tezy są po części prawdziwe, ale zagadnienia te są zbyt złożone, by interpretować je w tak prosty sposób. Co zatem, jeśli prawda była nieco inna? Autorzy programu docierają do nieznanych dokumentów i archiwów, analizując treści tych mitów i próbując spojrzeć z nowej perspektywy na najważniejsze wydarzenia XX w.

„Historia chrześcijaństwa”, w dni powszednie od poniedziałku 8 lipca o godz. 22:05
Jak to się stało, że mała żydowska wspólnota z czasem stała się największą religią na świecie? Seria analizuje początki i historię chrześcijaństwa, a także jego szybki rozwój w Azji, Europie, Afryce i obu Amerykach. Różne wyznania chrześcijańskie mają wspólny rdzeń — ale co to znaczy i jakie to uczucie być katolikiem, prawosławnym, ewangelikiem czy zielonoświątkowcem? Chrześcijaństwo doprowadzało ludzi do czynów niegodnych — ale także do najwyższych ludzkich osiągnięć i niezwykłej kreatywności. Przetrwało prześladowania, podziały, wojny religijne i nienawiść. We współczesnej Europie chrześcijaństwo wydaje się ulegać apatii i procesom sekularyzacji. Czy to już ostatni rozdział w dziejach tej religii?

„Naziści a lądowanie na księżycu”, premiera w sobotę, 20 lipca, godz. 21:55
To, że 19 lipca 1969 r. Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu, było także ogromnym sukcesem Wernhera von Brauna i zespołu ponad 100 niemieckich techników i inżynierów pracujących dla NASA. Jednak ten sukces miał mroczne korzenie: wielu Niemców miało nazistowską przeszłość, wielu współpracowało przy budowie niesławnych rakiet V2. Około 20 tysięcy robotników przymusowych straciło życie przy produkcji tej broni, pracując w nieludzkich warunkach w kilku podziemnych fabrykach. W 1945 r. Amerykanie przeprowadzili tajną operację mającą na celu przejęcie niemieckiej technologii rakietowej: przywieźli nazistowskich naukowców i inżynierów do USA. Dopiero kilkadziesiąt lat później, po ujawnieniu tajnych dokumentów, okazało się, że część współpracowników NASA pracowała wcześniej dla Trzeciej Rzeszy.

„Lądowanie na Księżycu: wielkie oszustwo?”, sobota, 20 lipca, godz. 23:00
Kiedy w lipcu 1969 r. Neil Armstrong i Buzz Aldrin stanęli na powierzchni Księżyca, świat natychmiast podzielił się na dwa obozy: tych, którzy uwierzyli w sukces misji Apollo 11 i tych, którzy w to wątpili. Jeden z sondaży wykazał, że 52 procent Brytyjczyków jest przekonanych, iż lądowanie na Księżycu było misternie przygotowanym oszustwem, mającym na celu pokonanie Rosji w wyścigu kosmicznym. Twórcy dokumentu poszukają ostatecznych odpowiedzi na wszelkie wątpliwości, przygotują rekonstrukcję lądowania i przetestują różne teorie. W filmie znajdą się także wywiady z ekspertami i ze zwolennikami teorii spiskowych oraz materiały archiwalne.