Poradnik

Polsat, TV4 i POLO TV w nowym formacie w DVB-T2. Jak odbierać?

Od 27 czerwca 2022 roku naziemna telewizja cyfrowa w całej Polsce będzie dostępna w nowym standardzie DVB-T2 HEVC. Aby nie utracić dostępu do swoich ulubionych stacji Grupy Polsat Plus, należy posiadać odpowiedni odbiornik. Jakie urządzenie jest potrzebne do odbioru naziemnej telewizji? Jak odbierać Polsat i inne stacje w DVB-T2 HEVC?

Polsat – brak sygnału. Co robić?

W części województw już zniknął Polsat z naziemnej telewizji. Utracono również dostęp do kanałów, takich jak TV4, TVN, TV PULS, czy też TVP ABC. Nie jest to spowodowane likwidacją tych stacji, lecz zmianą standardu nadawania. W 2022 roku modyfikowane są parametry nadawania MUX1, MUX2 oraz MUX4, a także części lokalnych multipleksów. Zmiany nie dotyczą MUX3, należącego do Telewizji Polskiej, dlatego wiele kanałów TVP jest dostępnych bez zmian. Co należy zrobić, aby ponownie móc oglądać ulubione seriale emitowane w Polsacie?

Po pierwsze należy sprawdzić, czy odbiornik, z którego korzystasz, jest w stanie odbierać sygnał w standardzie DVB-T2 HEVC. Jeśli telewizor kupiłeś w ciągu ostatnich kilku lat, jest duże prawdopodobieństwo, że sprzęt jest gotowy na nowy sygnał. W innym przypadku konieczny może być zakup nowego urządzenia – telewizora lub dekodera (niewielki i tani tuner). Na ten cel możesz uzyskać środki w wysokości 100 złotych do dekodera telewizyjnego lub w wysokości 250 złotych do telewizora obsługującego nowy standard telewizji. Jak otrzymać dofinansowanie? Szczegóły można znaleźć na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeśli posiadasz odpowiednie urządzenie w domu, wystarczy je włączyć i wyszukać swoje ulubione kanały. Można skorzystać z automatycznego strojenia. W menu telewizora lub dekodera należy wybrać opcję automatyczne wyszukiwanie kanałów, odczekać kilkadziesiąt sekund i sprawdzić, czy wszystkie stacje są ponownie dostępne. Czasem konieczne będzie też korekta ustawień anteny Naziemnej.

Jest TVP, nie ma Polsatu. Co to są multipleksy?

Stacje dostępne w naziemnej telewizji są nadawane w multipleksach. Są to paczki zawierające zazwyczaj po kilka kanałów i dodatkowe usługi (napisy, opcjonalne ścieżki dźwiękowe) nadawane na jednej częstotliwości. W Polsce dostępnych jest kilka multipleksów. W MUX1 dostępne są telewizje: POLO TV, ESKA TV, Fokus TV, TVP ABC, TV TRWAM, Stopklatka, Antena HD i TTV. MUX2 to kanały: Polsat, TV4, Super Polsat, TV6, TVN, TVN7, TV PULS oraz PULS2. W MUX3 nadawane są: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia i TVP Sport. Zaś w MUX4 są kodowane kanały oraz dostępna za darmo stacja Wydarzenia 24. Oprócz wymienionych powyżej paczek kanałów, w Polsce można odbierać sygnał multipleksów lokalnych, emisji eksperymentalnych, czy też MUX8 VHF.

W nowym standardzie dostępne są kanały z MUX1, MUX2 oraz MUX4. Zaś MUX3 pozostał w DVB-T MPEG-4. W związku z tym, wiele osób odbiera kanały TVP, a Polsat jest niedostępny. W takim przypadku koniecznie trzeba sprawdzić parametry urządzenia, prawdopodobnie odbiornik nie jest w stanie zdekodować sygnału DVB-T2 HEVC.

Polsat w Warszawie, Białymstoku i Lublinie – nowe kanały

Polsat jest dostępny w ogólnopolskim multipleksie nr 2. Jego zasięg obejmuje niemal 100% kraju. W różnych rejonach Polski, kanał można odbierać na innej częstotliwości.

Polsat w Warszawie dostępny jest na kanale nr 48 (do 26 czerwca 2022 r.) i 29 (od 27 czerwca 2022 r.). Są to odpowiednio częstotliwości: 690 MHz i 530 MHz. W nocy z 26 na 27 czerwca zmienią się również parametry nadawania Telewizji Polsat w Białymstoku – zmiana z kanału nr 49 (698 MHz) na 22 (482 MHz). MUX2 w Lublinie będzie można odbierać na kanale nr 39 (618 MHz, do 26 czerwca 2022 r. – kanał 21, częstotliwość 474 MHz).

Szczegółowe informacje, jak odbierać Polsat we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Krakowie, można znaleźć na stronie Emitel.pl.