fot.: Depositphotos

Budowa elektrowni przez ZE PAK i PGE pod znakiem zapytania. „Jesteśmy bardzo daleko od podjęcia decyzji”

ZE PAK, PGE i KHNP planują wspólnie zbudować elektrownię jądrową w regionie konińskim. Po zmianie rządu, nowy prezes PGE poinformował, że nie podejmie w najbliższym czasie decyzji inwestycyjnej.

ZE PAK, PGE i KHNP planują wspólnie zbudować elektrownię jądrową w regionie konińskim. Po zmianie rządu, nowy prezes PGE poinformował, że nie podejmie w najbliższym czasie decyzji inwestycyjnej.

Pod koniec 2022 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE oraz Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Później ZE PAK i PGE utworzyły spółkę celową realizującą projekt budowy elektrowni.

Następnie w Polsce odbyły się wybory, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Jednak tym razem partia nie miała zdolności do powołania nowego rządu. Mimo to Andrzej Duda (popierany przez PiS) desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. „Dwutygodniowy rząd” w listopadzie 2023 roku wydał decyzję zasadniczą dotyczącą budowy elektrowni jądrowej przez PGE PAK Energia Jądrowa w regionie konińskim.

„Trwają bardzo wstępne analizy”

13 grudnia Andrzej Duda powołał nowy rząd, na którego czele stanął Donald Tusk. Partie koalicyjne popierają budowę elektrowni jądrowych. Mimo tego Andrzej Domański w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim powiedział, że wszystkie umowy podpisane przez rząd PiS zostaną prześwietlone.

W marcu 2024 roku Rada Nadzorcza PGE powołała nowego prezesa. Został nim Dariusz Marzec. Prezes poinformował o dalszych planach ws. budowy elektrowni jądrowej razem ze spółką Zygmunta Solorza – ZE PAK. Jak podaje money.pl, inwestycja staje się coraz mniej prawdopodobna.

Obecnie trwają bardzo wstępne analizy zasadności zastosowania tej technologii w tej lokalizacji, jest to proces rozłożony na lata. Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie, co oznacza, że jesteśmy bardzo daleko od podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektu jądrowego w Koninie – powiedział Dariusz Marzec, cytowany przez money.pl.

Elektrownia jądrowa według pierwotnych planów miała powstać w 2035 roku.

Źródło: money.pl