fot.: Polsat

Rząd Morawieckiego wyraził zgodę na budowę elektrowni jądrowej przez spółkę Solorza

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzją zasadniczą dotyczącą budowy elektrowni jądrowej przez PGE PAK Energia Jądrowa. Ma ona powstać w Wielkopolsce.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzją zasadniczą dotyczącą budowy elektrowni jądrowej przez PGE PAK Energia Jądrowa. Ma ona powstać w Wielkopolsce.

W marcu 2023 roku ZE PAK i spółka skarbu państwa PGE podpisały porozumienie wstępne dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej. Ma ona zrealizować projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim.

Jak informuje polsatnews.pl, decyzja Ministerstwo Klimatu i Środowiska umożliwia rozpoczęcie prac we wskazanej lokalizacji. Wniosek zawierał najważniejsze informacje na jej temat. Zgodnie z planem mają powstać dwa reaktory o łącznej mocy zainstalowanej 2800 MW. Portal dodaje, że elektrownia dostarczy rocznie 22 TWh energii, czyli 12% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

Doradca Donalda Tuska: „prześwietlimy umowę”

Polsat News informuje na swojej antenie, że Polacy chcą energii jądrowej. Dziennikarze stacji dodają, że rząd Donalda Tuska obiecał budowę takiej elektrowni w Polsce. Nadawca popiera tę tezę fragmentem rozmowy Bogdana Rymanowskiego z Andrzejem Domańskim w Radiu ZET.

Doradca Donalda Tuska w rozmowie podkreślił, że Koalicja Obywatelska popiera transformację energetyczną. Zaznaczył, że takie zapisy pojawiły się w tzw. „100 konkretach”, w których obiecano „przyśpieszenie rozwoju niskoemisyjnych źródeł energii (OZE i energetyki jądrowej)”. Domański dodał jednak, że wszystkie zawarte przez rząd PiS umowy w tej sprawie zostaną prześwietlone.

Początkowo Zygmunt Solorz miał budować elektrownię jądrową w Polsce razem z innym prywatnym przedsiębiorcą – Michałem Sołowowem.

Źródło: polsatnews.pl