Polsat Biznes sukcesem, a ATM Rozrywka porażką 2013 roku

Czytelnicy i redakcja tvpolsat.info wspólnie wybrali sukcesy i porażki mijającego roku w świecie szeroko rozumianej grupy Cyfrowy Polsat. Sukcesem roku nasi czytelnicy zdecydowanie okrzyknęli kanał Polsat Biznes, który zastąpił TV Biznes i zanotował spory wzrost oglądalności w porównaniu do widowni osiąganej przez poprzednika. Tytuł porażki roku, podobnie jak rok temu, otrzymał kanał ATM Rozrywka.

Sukcesy roku
1. Polsat Biznes za TV Biznes
Nasi czytelnicy nie mieli wątpliwości i tytuł sukcesu roku przyznali kanałowi Polsat Biznes, który zastąpił TV Biznes. Nowa stacja może pochwalić się o wiele wyższymi wynikami oglądalności niż jej poprzednik. Polsat Biznes w wybranych miesiącach przeganiał też pod względem widowni kanał TVN CNBC, który jednak jutro zmieni się w TVN24 Biznes i Świat. Polsat Biznes dzięki wprowadzeniu do ramówki cykli dokumentalnych czy programów podróżniczych otworzył się też na widzów niezainteresowanych tematyką biznesową.

2. Wzrost oglądalności „Wydarzeń”
„Wydarzeniom” Polsatu udało się przerwać niepokojący spadek oglądalności i od kilku ostatnich miesięcy notują wzrosty. Jedni za powód wzrostów „Wydarzeń” podają ich obiektywizm i rzetelność, inni wskazują, że za umocnieniem pozycji „Wydarzeń” stała słabość TVN, który o 18:00 emitował serial „WAWA Non Stop” notujący niskie wyniki oglądalności i osłabiający „Fakty” (w grudniu serial przesunięto na 17:00). Nie zważając na powód, trzeba mieć nadzieję, że ten pozytywny trend się utrzyma i „Wydarzenia” nadal będą piąć się w górę.

3. Start kanałów Polsat Viasat
W marcu kanały Viasat zmieniły się w Polsat Viasat. To efekt współpracy pomiędzy grupą Cyfrowy Polsat i grupą Viasat Broadcasting należącą do międzynarodowego koncernu medialnego Modern Times Group. Choć współpraca ta nie ma charakteru kapitałowego, to jednak stacje Polsat Viasat uzupełniły portfolio stacji Polsatu o kanały dokumentalne z bogatą ofertą programową, które dostępne są dla wszystkich abonentów Cyfrowego Polsatu.

Porażki roku
1. Słaby rozwój kanału ATM Rozrywka
ATM Rozrywka, mimo że kanałem Polsatu nie jest, przez wielu widzów postrzegana jest właśnie jako stacja z tej grupy. Oferta ATM Rozrywka nadal bowiem opiera się na archiwum Polsatu i choć w ostatnich tygodniach w ramówce pojawiły się filmy i seriale animowane, to jednak nadal większą część oferty stanowią powtórki z anteny Polsatu. Widzowie wytykają stacji również to, że nie wywiązuje się z zapowiedzi programowych, o których sama informuje.

2. Start kanału Polsat Romans
W przypadku kanału Polsat Romans nasi czytelnicy mieli wątpliwości. Pewna grupa osób wskazywała stację jako porażkę, inni jako sukces roku. Ostatecznie przeważyły głosy „na nie”. Czytelnicy wskazywali, że stacja nie wnosi nic nowego, bo emituje w dużej mierze powtórki z anteny Polsatu. Trzeba jednak podkreślić, że Polsat Romans bardzo szybko zbudował spory zasięg, czego nie udało się jeszcze dokonać np. nadającemu dłużej kanałowi Polsat Food Network, który jest wspólnym przedsięwzięciem Scripps Networks Interactive i grupy Cyfrowy Polsat.

3. Usunięcie programu „To był dzień na świecie\’” z ramówki Polsat News
„To był dzień na świecie”, choć nie notował rekordowych wyników oglądalności, niewątpliwie był programem wyjątkowym. Był to jedyny codzienny magazyn geopolityczny w polskiej telewizji. Poza tym, przygotowywała go wyjątkowa ekipa z niezastąpionym Grzegorzem Dobieckim na czele. Choć „To był dzień na świecie” przekształcono w cotygodniowy, godzinny „Tydzień na świecie”, to jednak dla wielu widzów to zbyt mała ilość informacji i komentarzy geopolitycznych w Polsat News.

Naszym czytelnikom życzymy dużo szczęścia w 2014 roku. Oby ten nowy rok przyniósł dużo pozytywnych zmian w telewizyjnym świecie. Do siego roku!