fot.: Polsat News

Grupa Polsat Plus buduje stacje tankowania wodoru. Kontrowersje w Katowicach

30 października Grupa Polsat Plus otworzyła drugą stację tankowania wodoru. Powstała ona w Rybniku.

30 października Grupa Polsat Plus otworzyła drugą stację tankowania wodoru. Powstała ona w Rybniku.

Pierwsza stacje NESO została wybudowana w Warszawie przy ulicy Tanga 4 (okolice Toru Wyścigów Konnych Służewiec oraz lotniska Warszawa-Okęcie). Została ona otwarta na początku września.

Stacja w Rybniku została wbudowana w podobnej technologii. Jest ona w pełni samoobsługowa. Dystrybutor z ciśnieniem 700 bar jest przeznaczony do tankowania samochodów, a ten o ciśnieniu 350 bar – autobusów. Wodór do stacji jest dostarczany przy pomocy wodorowozów.

Samochód na wodór
Grupa Polsat Plus kupiła samochody na wodór firmy TOYOTA – fot. Polsat

Dzierżawa terenu bez przetargu

Grupa Polsat Plus poinformowała, że w planach jest zbudowanie podobnych stacji w Gdyni, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie i Katowicach. O tej ostatniej inwestycji napisał portal Wyborcza.pl. Władze miasta wydzierżawiły bez przetargu teren na nową stację NESO. Ogólnodostępny punkt tankowania powstanie przy ul. 1 maja, obok zajezdni tramwajowej.

Serwis poinformował, że wsparcie dla firmy Zygmunta Solorza jest związane z planami budowy stacji H2 należącej do Grupy Orlen. Władze uznały, że konkurencja na rynku sprawi, że ceny wodoru będą niższe.

Autobusy wodorowe w kolejnych miastach

Na początku 2023 roku miasto Rybnik podpisało umowę na dostawę 20 autobusów NESOBUS (autobus wodorowy produkowany przez Grupę Polsat Plus). Pierwsze autobusy od października wożą pasażerów po gminie.

Kolejnym miastem, które zdecydowało o inwestycji w wodorowe pojazdy, jest Gdańsk. Miasto jest wynająć autobusy wraz z ich serwisem i tankowiem. Do przetargu stanęła tylko spółka należąca do Zygmunta Solorza.

Autobusy wodorowe zamierza kupić też Wrocław. Miasto ogłosiło w czerwcu br. konsultacje rynkowe.

Jak działa NESOBUS?

NESOBUS jest polskim zeroemisyjnym autobusem produkowanym przez PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy, spółkę należącą do Grupy Polsat Plus. Pojazd ma 12 metrów długości i do 93 miejsc.

Autobus podczas przejazdu wytwarza prąd z zatankowanego wodoru. Pierwiastek łączy się tlenem pobranym z powietrza. Skutkiem tej syntezy jest para wodna – w pełni destylowana woda. Wśród zalet można wymienić krótszy czas ładowania i większy zasięg niż w przypadku elektryków.