fot.: Polsat News

NESOBUS w Gdańsku. Kontrakt o wartości 171,5 mln złotych

Miasto Gdańsk zdecydowało się na wynajęcie autobusów wodorów. Jedyna oferta, która stanęła do przetargu, należy do spółki Grupy Polsat Plus.

Miasto Gdańsk zdecydowało się na wynajęcie autobusów wodorów. Jedyna oferta, która stanęła do przetargu, należy do spółki Grupy Polsat Plus.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Gdańsk nie chce kupić, ale wynająć autobusy ze względu na niepowszechność technologii wodorowej. Miasto na realizację umowy przeznaczyło 172,2 miliona złotych. Firma, z którą zostanie podpisana umowa, dostarczy pojazdy oraz zajmie się ich serwisem i tankowaniem. Gazeta Wyborcza dodaje, że autobusy wodorowe będą 2,5 razy droższe w obsłudze niż spalinowe.

W przetargu wpłynęła tylko jedna oferta – od spółki Grupy Polsat Plus. PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy za realizację usługi chce 171,5 miliona złotych. Po podpisaniu umowy wykonawca musi dostarczyć autobusy w ciągu 12 miesięcy.

NESOBUS – oczyszcza powietrze

NESOBUS to polski autobus zeroemisyjny produkowany przez PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy, spółkę należącą do Grupy Polsat Plus. Pojazd ma 12 metrów długości i do 93 miejsc. Autobus podczas przejazdu wytwarza prąd z zatankowanego wodoru. Pierwiastek łączy się tlenem pobranym z powietrza. Skutkiem tej syntezy jest para wodna – w pełni destylowana woda.

NESOBUS
fot. Grupa Polsat Plus

Pojazd zaprezentowano w 2022 roku. Następnie autobus testowo wyjechał na ulicę polskich miast, m.in. Warszawy, Gdańska, Szczecina i Wrocławia.

Na początku roku Rybnik podpisał umowę na dostawę 20 autobusów NESOBUS.