fot.: CANAL+/Polsat
recenzja

„Sortownia” – serial nie tylko o zabawie w boga

Już 16 czerwca w ofercie Polsat Box Go zadebiutuje serial "Sortownia". Jest to thriller psychologiczny z elementami obyczajowymi. Zapraszamy na przedpremierową recenzję czterech pierwszych odcinków koprodukcji Polsatu i CANAL+

Już 16 czerwca w ofercie Polsat Box Go zadebiutuje serial „Sortownia”. Jest to thriller psychologiczny z elementami obyczajowymi. Zapraszamy na przedpremierową recenzję czterech pierwszych odcinków koprodukcji Polsatu i CANAL+

„Sortownia” prezentuje historię dobrego lekarza, Jacka Wolińskiego (w tej roli Andrzej Chyra), który od kilkunastu lat pracuje na SORze (Szpitalny Oddział Ratunkowy). Już na samym początku poznajemy bohatera z dobrej strony, z jego heroicznej walki o życie pacjentów. Służy też on pomocą, między innymi swojemu starszemu sąsiadowi. Jednak z każdą minutą oglądania serialu wzrasta aura tajemniczości owiana wokół głównego bohatera.

Już w pierwszym odcinku widz musi sobie zadać pytanie: czy lekarz ma prawo do zabawy w boga, w sprawiedliwego sędziego. Jacek, oprócz ratowania życia, w uzasadnionych przypadkach uśmierca pacjentów. Opiera się na informacjach dostarczonych przez policję, świadków, czy też pielęgniarki. Wszystko to ukrywa pod pojęciem nagłej niewydolności organizmu.

Jacek (Andrzej Chyra)
Jacek (Andrzej Chyra) – fot. CANAL+ / Polsat

Twórcy serialu z pewnością chcą zmusić widza do przemyśleń. Słysząc historie zbrodni, czy też braku skruchy oprawców, stajemy się żądni zemsty, śmierci tyrana. Jednak, czy powinniśmy osądzać innych, szczególnie pod wpływem emocji. Jest to też zaczątek do dyskusji o karze śmierci.

Justyna (Olga Goldys) i kierowca samochodu (Damian Kret)
Olga (Jaśmina Polak) i kierowca samochodu (Damian Kret) – fot. CANAL+/Polsat

„Jak to jest umierać?”

Sam serial nie opiera się jednak tylko na postaci Jacka Wolińskiego. W produkcji pojawia się szereg postaci drugoplanowych. W pierwszym odcinku widzowie poznają Olgę (Jaśmina Polak) – nową lekarką na oddziale SOR. Pierwszego dnia nie jest w stanie pracować, przytłaczają ją jej nowe obowiązki. Jednak z czasem zaczyna rozumieć, na czym polega praca na SORze. Choć do śmierci nie jest w stanie się przyzwyczaić, czym wprawia Jacka w zakłopotanie.

Olga i Jacek
Olga (Jaśmina Polak) i Jacek (Andrzej Chyra) – fot. CANAL+ / Polsat

Osobny wątek dotyczy grupy młodych imprezowiczów: Justyna (Natalia Jędruś), Gawron (Pascal Fischer) i Tomek (Ignacy Liss). Widzowie mogą zobaczyć sceny zabawy, podczas których nie brakuje alkoholu i narkotyków. Tajemnicą, która rozwiązuje się w kolejnych odcinkach, jest, w jaki sposób nastolatka jest powiązana z doktorem Jackiem. Zwraca uwagę fakt, że twórcy nie bali się wykorzystać w produkcji znanych utworów muzycznych, a wśród nich trapowego kawałka „Bal u Gawrona” Białasa i Lanka.

Pierwszymi postaciami, które pojawiają się w serialu są Nicole (Olga Goldys) i jej syn Igor (Konrad Kąkol). Pochodzą oni z Ukrainy. Tę dwójkę wspiera Jacek. Dlaczego? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi po obejrzeniu pierwszych odcinków serialu „Sortownia”.

Nicole
Nicole (Olga Goldys) – fot. CANAL+ / Polsat

W obsadzie znaleźli się również m.in. Ilona Ostrowska (menadżerka klubu ze striptizem), Artur Barciś (ordynator), czy też Mariusz Banaszewski (tajemniczy, stały klient klubu ze striptizem).

Bieżące wątki polityczne?

Scenarzyści „Sortowni” przemycili drobne smaczki polityczne. W rozmowie pojawia się m.in. nawiązanie do słów Jarosława Kaczyńskiego o „ludzkich panach”. Wspomniano również o Strajkach kobiet podczas wyciągania kuli z ramienia policjanta – nawiązanie do działań służb porządkowych podczas manifestacji. Ciekawym fragmentem serialu jest pokazanie stacji benzynowej, która wyglądem zewnętrznym przypomina Orlen. W rozmowie pojawia się stwierdzenie, że właściciel pracownikom „płaci jak debilom”.

Niestety „Sortownia” to kolejny serial, w którym główna postać, lekarz ma problem z alkoholem i nadużywaniem leków. Użależnienie jest stałym punktem scenariuszy produkcji o bohaterach mających stresującą pracę. Ponadto widz może mieć wrażenie, że na SOrze pracują tylko dwie pielęgniarki: Beata (Izabela Dąbrowska) i Maja (Olga Szarzyńska). Pozostali pracownicy szpitala, jeśli się pojawiają, to tylko w tle. Ponadto liczba lokacji, w których nagrywano serial, jest niewielka. Choć w tym przypadku można domniemywać, że jest to zabieg celowy. Widz „Sortowni” odczuwa wrażenie zapętlonego życia głównego bohatera.

Olga, Beata i Jacek
Olga (Jaśmina Polak), Beata (Izabela Dąbrowska) i Jacek (Andrzej Chyra) – fot. CANAL+ / Polsat

„Sortownia” jest serialem, który z pewnością warto obejrzeć. Nie jest to lekka produkcja, zmusza do wielu przemyśleń – nie tylko o śmierci, ale również o życiu.

Sortownia – gdzie oglądać?

Serial „Sortownia” liczy 8 odcinków. Premiera produkcji już 16 czerwca. Tego dnia w serwisach Polsat Box Go i CANAL+ online zostaną udostępnione pierwsze dwa odcinki.

„Sortownię” w TV będzie można oglądać w piątki o godzinie 21:00 w CANAL+ Premium i CANAL+ 4K ULTRA HD. W późniejszym czasie planowana jest emisja w dostępnym za darmo kanale Grupy Polsat Plus.

Pierwsze cztery odcinki serialu zostały udostępnione naszej redakcji, dzięki uprzejmości platformy Polsat Box. Nadawca nie miał wgląd w treść recenzji przed publikacją.