fot.: Katarzyna Socha/tvpolsat.info

20 lat festiwali Polsatu w Sopocie: Terentiew z nagrodą, Majewska z „Bursztynowym słowikiem”

Za nami drugi dzień Polsat SuperHit Festiwal 2023. Tym razem w Operze Leśnej świętowano 20-lecie festiwali Polsatu w Sopocie.

Za nami drugi dzień Polsat SuperHit Festiwal 2023. Tym razem w Operze Leśnej świętowano 20-lecie festiwali Polsatu w Sopocie.

We wstępie Telewizja Polsat przypomniała 19 poprzednich odsłon festiwali. Widzowie zobaczyli, jak przez ten czas zmieniali się prowadzący i Opera Leśna. W specjalnym materiale pojawili się m.in. Kasia Cichopek, Kuba Wojewódzki, Tomasz Kammel i Agata Młynarska.

Sopot Top Trendy 2003
fot. Polsat

Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół Golec uOrkiestra. Bracia zaprezentowali kilka piosenek, a wśród nich „Crazy is my Life”, „Lornetka” i „Górą Ty”. Zespół otrzymał specjalną nagrodę, którą wręczyła Nina Terentiew.

Mini recital zaprezentowała też Alicja Majewska. Piosenkarka wykonała „Być kobietą”, „To nie sztuka” oraz „Jeszcze się tam żagiel bieli”. Artystka następnie odebrała nagrodę „Bursztynowego słowika” z rąk prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego.

Kiedy w 1976 roku brałam udział w konkursie sopockiego festiwalu i nie otrzymałam żadnej nagrody, wpadłam w czarną rozpacz. Pomyślałam sobie, że skończyła się już ledwo rozpoczęta kariera piosenkarska. Ale wystarczyło proszę państwa postawić na własnego kompozytora, robić swoje i po niespełna 50 latach wymarzony „Słowik” mam w garści – powiedziała Alicja Majewska.

Alicja Majewska
fot. Katarzyna Socha / tvpolsat.info

W pierwszej części wystąpili również Michał Szpak, Muniek Staszczyk i gościnnie Organek.

Nina Terentiew z nagrodą

Po przerwie reklamowej na scenę wkroczyła Kayah. Artystka zaśpiewała „Ramię w ramię”, „Po co” oraz „Prawy do lewego”. Ponadto razem z Igorem Herbutem wykonała „Uciekaj moje serce”.

Następnie Jacek Karnowski wręczył specjalną nagrodę Ninie Terentiew. Prezydent Sopotu w uzasadnieniu podkreślił, że dzięki niej „od ponad 20 lat spotykamy się w Operze Leśnej”.

Szanowni państwo, nie spodziewałam się tego. Przebrałam się już po cywilnemu, a tutaj taka okazja – rozpoczęła Nina Terentiew. – W tym amfiteatrze artyści są naprawdę kochani. Wasze owacje, wasze wstawania. Kocham szczególnie publiczność tę tam najdalej. Oni są daleko, ale ich serca są tutaj na scenie.

Później na scenie wystąpili Kamil Bednarek, Sound’n’Grace, Organek oraz Edyta Górniak.

Edward Miszczak i Maryla Rodowicz

Kolejna część koncertu Polsat SuperHit Festiwal rozpoczęła się występem Maryli Rodowicz. Po utworze „Czadu Maryla”, wokalistka wykonała „Małgośkę” i „Kolorowe jarmarki”. Artystka w związku z 50-leciem „Małgośki” otrzymała specjalną nagrodę, którą jej wręczył Edward Miszczak.

Dzisiaj miałem wrażenie, że to nie Maryla śpiewa „Małgośkę”, to Małgośka śpiewa Marylą. Że Małgośka się bawi! – podsumował Edward Miszczak.

Następnie na scenie sopockiego amfiteatru zadebiutował Jann. Zaś potem widzowie zobaczyli występ Pawła Domagały. Wokalistka wykonał m.in. piosenkę napisaną do nowego serialu Polsatu pt. „Rafi”.

Dedykacja dla tych, którzy „będą siedzieć”

Po przerwie scenę sopockiego amfiteatru przejął Maciej Maleńczuk. Muzyk wykonał piosenki „Dawno dziewczyno”, „Ostatnia nocka”, „Synu” oraz „Gdzie są przyjaciele moi”. Nagrodę artyście wręczył Robert Górski. Pomiędzy występami Maleńczuk opowiadał o swoim życiu.

W 1980 roku odmówiłem służby wojskowej i zostałem skazany na dwa lata – rozpoczął opowieść Maciej Maleńczuk. – Przesiedziałem w więzieniu 560 dni. Następną piosenkę dedykuję wszystkim tym, którzy siedzieli, siedzą i przede wszystkim tym, którzy będą siedzieć.

Później widzowie zobaczyli występy Igora Herbuta z zespołu LemOn, Michała Wiśniewskiego z córką Etiennette oraz Kaśki Sochackiej. Na koniec drugiego dnia na scenie wystąpił zespół IRA. Grupa otrzymała nagrodę od Piotra Witwickiego, szefa portalu Interia.

Słyszałem jakieś dywagacje na temat tego, skąd się wzięła nazwa IRA. My uważamy w portalu, że jest to skrót od naszej nazwy – zażartował Piotr Witwicki.

Pierwszego dnia Polsat SuperHit Festiwal 2023 świętowano jubileusze Mazowsza, Dawida Kwiatkowskiego i Bajm. Ponadto widzowie zobaczyli Koncert Platynowy i Radiowy Hit Roku.