fot.: filczyk/Polsat News

10 kwietnia – dzień Katastrofy w Smoleńsku

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 rozbił się w Smoleńsku samolot z parą prezydencką i 94 innymi osobami. Telewizja Polsat w związku z tym historycznym wydarzeniem zmieniła ramówki swoich stacji.

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 rozbił się w Smoleńsku samolot z parą prezydencką i 94 innymi osobami. Telewizja Polsat w związku z tym historycznym wydarzeniem zmieniła ramówki swoich stacji.

Pierwszą stacją, która poinformowała widzów o Katastrofie Smoleńskiej, był Polsat News. O godzinie 9:03 korespondent stacji, Wiktor Bater telefonicznie relacjonował, co dzieje się w okolicach Lasu Katyńskiego. Dziennikarz otrzymał informację o katastrofie od członka polskiej delegacji czekającej na przylot prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. Następnie Bater wraz z operatorem kamery Krzysztofem Łapaczem udał się w okolice lotniska. Korespondent za swoje relacje otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii „News”.

Na miejscu w Lesie Katyńskim był również inny operator Polsat News – Paweł Wudarczyk. Jak opowiadał w 2018 roku na antenie Polsat News, o śmierci wszystkich pasażerów samolotu dowiedział się od Antoniego Macierewicza. Natomiast o Katastrofie od żony, Magdy Sakowskiej, przebywającej wówczas w Polsce.

Antoni Macierewicz - Smoleńsk
Zdjęcia nagrane przez Pawła Wudarczyka – fot. Polsat

W związku z Katastrofą Smoleńską swoje ramówki zmieniły kanały Telewizji Polsat. Stacje retransmitowały Polsat News. Specjalny program był nadawany w Superstacji. Telewizja oddała antenę widzom i publikowała kondolencje.

Specjalne „Wydarzenia”

Przez kolejne godziny i dni Polsat News relacjonował wydarzenia w Smoleńsku i w Polsce. Stacje telewizyjne emitowały wyselekcjonowane filmy i programy. Ponadto podczas wyjątkowych wydarzeń oraz w nocy między innymi Polsat i TV4 retransmitowały Polsat News.

Widzowie mogli obejrzeć również specjalne wydania „Wydarzeń” prowadzone przez Dorotę Gawryluk i Jarosława Gugałę. 18 kwietnia, w dniu pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich, nadano wyjazdowe wydanie z Krakowa.

Telewizja Polsat, podobnie jak kilkadziesiąt innych stacji w Polsce, transmitowała uroczystości pogrzebowe. TVP, Polsat i TVN wspólnie produkowały sygnał z wydarzeń w Warszawie i Krakowie.

Chociaż codziennie rywalizujemy ze sobą o widza, o słupki oglądalność, tym razem wspólnie, w obliczu tragedii narodowej, staramy się zrobić coś razem. Trzy największe stacje telewizyjne, na co dzień konkurenci, po przyjacielsku podają sobie ręce i wymieniają się technologią – mówił w TV Biznes, Radosław Kietliński z Polsat News.

Po zakończeniu żałoby narodowej, Polsat modyfikował też scenariusze wybranych programów. 24 kwietnia w show „Tylko nas dwoje” uczestnicy wykonywali refleksyjne i melancholijne piosenki. Pierwotnie, w kolejnym odcinku 10 kwietnia, miały zostać zaprezentowane piosenki rockowe i tanga.

Piotr Nurowski zginął w Smoleńsku

Jedną z ofiar Katastrofy Smoleńskiej był Piotr Nurowski, wówczas szef PKOl. Przedsiębiorca w 1992 roku współtworzył Polsat. Był członkiem zarządu stacji, a później również w radzie nadzorczej. Nurowski przeszedł do historii również jako promotor sportu na antenie kanału i twórca Polsat Sport.

Piotr Nurowski i Zygmunt Solorz
Piotr Nurowski i Zygmunt Solorz – fot. Polsat

Polsat w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu wyprodukował film dokumentalny „Nurek”. Produkcję można obejrzeć na stronie polsatsport.pl.