To już 15 lat tvpolsat.info! [FELIETON]

Dokładnie 15 lat temu, 26 września 2006 roku powstał serwis tvpolsat.info, który z małego projektu entuzjastów, stał się pełnoprawnym źródłem informacji, na które powołują się często znacznie większe portale dziennikarskie.

Dokładnie 15 lat temu, 26 września 2006 roku powstał serwis tvpolsat.info, który z małego projektu entuzjastów, stał się pełnoprawnym źródłem informacji, na które powołują się często znacznie większe portale dziennikarskie.

Przez 15 lat zarówno świat mediów jak i marki związane z Polsatem zdążyły zmienić się przez ten czas w fundamentalny sposób. Polsat (a właściwie, Grupa Polsat Plus) to w tej chwili rozległa grupa medialna obejmująca swym zasięgiem zarówno produkty zarówno dotyczące telewizji, ale również telekomunikacji, internetu, a nawet produkty finansowe.

15 lat zmian w spojrzeniu na media

Warto też zauważyć jak przez ten czas zmieniło się nasze spojrzenie na telewizję linearną, prasę drukowaną oraz internet. Zaglądając do naszych wewnętrznych statystyk, ponad 70% naszych czytelników od początku tego roku czyta nasze artykuły na… smartfonach. W 2006 roku, kiedy telefon o wielkości ekranu ponad 2 cale i posiadające moduł wi-fi robił wrażenie. Dzisiaj smartfon w kieszeni jest tak powszechny niemal tak samo jak prąd w gniazdku. Zresztą, zaskakujące jak w wielu dziedzinach naszego życia pojęcie „mobile first” stało się codziennością, a nie błahą, marketingową frazą. Wtedy kiedy oglądamy odcinek naszego ulubionego serialu, kiedy oglądamy emocjonujący mecz, kiedy czytamy artykuł podczas jazdy pociągiem. Usługi internetowe są względnie tanie i powszechne jak nigdy wcześniej. Słuchanie muzyki? Oglądanie filmów? Transmisje na żywo? Na wszystkie te pytania w 2021 roku odpowiedź brzmi streaming. Wszystkie te zmiany w spojrzeniu na nowe media relacjonowaliśmy poprzez nasze artykuły. I w dalszym ciągu będziemy.

15 lat hobby

Portal od samego początku prowadzony jest hobbistycznie, a pieniądze z reklam w przeważającej części są przeznaczane na hosting i rozwój serwisu. Nie jesteśmy też w żadnej części zależni ani finansowani przez Grupę Polsat Plus. Mamy normalne etaty, studia, często też własne rodziny. Mimo to, że portal jest redagowany w dużej mierze „po godzinach” z każdym rokiem rozwija się i zyskuje nowych czytelników.

Możemy też stwierdzić, bez fałszywej skromności, że nadążamy nad zmieniającym się internetem. Mamy interfejs, który jest czytelny i intuicyjny niezależnie od urządzenia z którego korzysta czytelnik. Tutaj słowa uznania należą się Piotrowi Szymanowiczowi, który czuwa nad tym, żeby tvpolsat.info nie spoczywał na laurach pod względem technologicznym. Z każdym rokiem modernizujemy nasz serwis i tak też będzie tym razem. Staramy się jednocześnie, żeby każda wprowadzana zmiana była jak najbardziej bezbolesna dla naszych stałych czytelników, a wprowadzała wyłącznie przydatne usprawnienia. Wśród najnowszych zmian znajdzie się m.in. tryb ciemny, który z pewnością doceni spora grupa internautów.

Pierwsza lekcja dziennikarstwa

tvpolsat.info dla wielu z nas stał się pierwszą lekcją dziennikarstwa, na żywym organizmie. Miejscem, gdzie rozpoczęła się dla nas historia z redagowaniem informacji. To tutaj uczyliśmy się podstaw pisania artykułów, zdobywania komentarzy, budowania siatki informatorów, relacjonowania wydarzeń z rozmaitych konferencji i imprez. Dokładnie 15 lat temu, 26 września 2006 roku powstał serwis tvpolsat.info, który z małego projektu entuzjastów, stał się pełnoprawnym źródłem informacji. Część naszej redakcji pracuje teraz w dużych, branżowych mediach, ale nadal spoglądają na nasze działania z sympatią.

Cieszy nas, że mimo ograniczonego czasu i niekomercyjnego charakteru pracy, w dalszym ciągu wielokrotnie wyprzedzaliśmy w relacjonowaniu zmian inne, ogólnopolskie, portale branżowe. Jesteśmy też dumni z tego, że często to właśnie my jesteśmy dla nich źródłem informacji. I to, jak wielu z nich, z klasą, jest w stanie się powołać na mały, ale budujący swoją wiarygodność przez 15 lat, serwis. Siłą naszego zespołu jest niewątpliwie, że nie jesteśmy wyłącznie agregatorem informacji prasowych, a sami te zmiany dostrzegamy i własnoręcznie redagujemy, nagrywamy, fotografujemy. Od 2018 roku robimy to na jeszcze większą skalę poprzez omediach.info, które poświęca swoje łamy szerszej tematyce mediów. Rok 2021 jest pod tym względem wyjątkowym, ponieważ połączyliśmy nasze redakcje, wykorzystując wzajemnie potencjał obu serwisów.

Podziękowania

Na koniec chciałbym podziękować osobom, dzięki którym każdego dnia możecie widzieć niemały przekrój medialnego, słonecznego świata. Ich zaangażowanie i poświęcony czas jest nieoceniony: Mateuszowi Bogdałowi, Rafałowi Świrskiemu, Magdalenie Tasarz, społeczności naszego forum i wszystkim, którzy są, lub byli związani z tvpolsat.info. Dziękuję też Michałowi Niedbalskiemu, Krzysztofowi Machajskiemu i Piotrowi Tomkiewiczowi za pomoc i zaufanie. To dzięki nim ten serwis przez te 15 lat tak szybko się rozwijał.

Dziękuję przede wszystkim Wam, czytelnikom, że każdego dnia zaglądacie do tvpolsat.info i tym samym doceniacie naszą codzienną pracę.