fot.: Grzegorz Gołębiowski/Polsat
WIDEO

Serial „Świat według Kiepskich” poddany autocenzurze? Polityka w Telewizji Polsat

Decyzja Telewizji Polsat o przeniesieniu emisji dwóch ostatnich odcinków serialu "Świat według Kiepskich" na godziny nocne odbija się szerokim echem. W internecie nie brak opinii, że produkcja pojawi się w innej niż standardowej godzinie w związku z wieloma nawiązaniami politycznymi w epizodach. Czy to uzasadniony zarzut?

Decyzja Telewizji Polsat o przeniesieniu emisji dwóch ostatnich odcinków serialu „Świat według Kiepskich” na godziny nocne odbija się szerokim echem. W internecie nie brak opinii, że produkcja pojawi się w innej niż standardowej godzinie w związku z wieloma nawiązaniami politycznymi w epizodach. Czy to uzasadniony zarzut?

1 grudnia Telewizja Polsat pokaże ostatnie dwa odcinki premierowego sezonu serialu „Świat według Kiepskich”. Zostaną one wyemitowane o innej porze niż poprzednie – w nocy. Jak poinformował nadawca, decyzja jest związana z chęcią uporządkowania ramówki na okres zimowy.

Portal Press.pl opublikował artykuł opisujący wspomniane odcinki. Według autora publikacji, epizody te „zawierają mocne akcenty polityczne”. Ponadto ekspert pytany przez portal stwierdził, że zmiana godziny emisji produkcji wynika z autocenzury.

Biorąc pod uwagę zawartość tych odcinków serialu, gdzie znajdują się niemal bezpośrednie nawiązania do polityki, a lepiej powiedzieć – polityków (prezes J. Kaczyński), to niestety przejaw autocenzury. Trochę żal, że stacja, świadomie przecież, chowa w ten sposób niewygodne politycznie dla siebie treści – powiedział portalowi Press.pl, profesor Stanisław Jędrzejewski, medioznawca z Akademii Leona Koźmińskiego.

Onet.pl opublikował wypowiedź rzecznika Telewizji Polsat komentującą treść artykułu Press.pl. Tomasz Matwiejczuk twierdzi, że zmiana godziny emisji nie ma żadnego związku z treścią odcinków.

Inne godziny emisji są związane ze zmianami w ramówce, jakie wprowadzamy od 1 grudnia. Zmiany programowe są czymś całkowicie normalnym, ramówkę układa się w zależności od wyników oglądalności. To, co napisał dziennikarz „Presserwisu”, a raczej „Plotekserwisu”, jest po prostu niepoważne, śmieszne i ujmę to maksymalnie delikatnie – niemądre – powiedział portalowi Onet.pl, Tomasz Matwiejczuk

„Jak daleko posunie się władza?”

Zmiana godziny emisji dotyczy odcinków numer 575 i 576. W pierwszym epizodzie organizowany jest plebiscyt na lokatora wszechczasów dofinansowany z funduszy europejskich. Nagrodą jest dyplom, gratulacje pana prezesa i 500 złotych w gotówce („500+”). Ferdynand jest przeciwnikiem tej zabawy. Uważa, że „500 złotych to każdy jeden by chciał brać, ale robić to nie ma komu”. Ponadto w odcinku odbywa się wieczór poezji i striptiz w barze „U Kaczorka”. Tam też kilkoro bohaterów występują w maskach z wizerunkiem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Bar u Kaczorka
„Bar u Kaczorka” pojawiał się już w odcinkach ponad dekadę temu – fot. Polsat Go

Natomiast w ostatnim odcinku sezonu Paździochowa próbuje na zawsze usunąć Boczka ze wspólnego kibla. Aby osiągnąć swój cel, dowodzi, że Boczek łamie stary regulamin korzystania z WC. Zdaniem Halinki „regulamin to rzecz święta, jak konstytucja”. Mieszkańcy postanawiają zorganizować referendum. Ferdek broni Arnolda i zakłada „Komitet Obrony Pana Boczka – KOB”. Na transparentach można zobaczyć napis zaczynający się od gwiazdki (odcinek został nagrany przed pojawieniem się w publicznej debacie „ośmiu gwiazdek”). Jolasia ponadto uważa, że Boczek w toalecie dokonuje „ekologicznego performance’u”. Żona Waldka rozpoczyna pikietę na ulicy, która wyglądem nawiązuje do protestów przed Teatrem Polskim we Wrocławiu w 2016 roku.

Co się dalej z nami stanie? Jak daleko posunie się władza? Kiedy zacznie zamykać teatry, kabarety, palić biblioteki i miejskie szalety? Kiedy zada ostateczny cios? Kiedy zacznie kneblować nas wolny wciąż głos? – mówi Jolasia (w tej roli Anna Ilczuk) podczas protestu.

Protest w "Świat według Kiepskich"
Jolasia broni Arnolda Boczka – fot. Polsat Box Go

Wspomniane odcinki można już obejrzeć w aplikacji Polsat Box Go (oferta płatna). Po emisji w telewizji, epizody będą dostępne za darmo w Polsat Go.

Polityka w odcinkach

Akcenty polityczne w „Świecie według Kiepskich” pojawiają się od wielu lat. Odcinek „Niedziela wyborcza” zawiera szereg cytatów nawiązujących do ówczesnej sceny politycznej, między innymi „panie prezesie, melduję wykonanie zadania” (Lech Kaczyński po wyborach w 2005 roku), czy „milcz wiedźmo, ojciec dyrektor miał świętą rację, dla takich jak ty, to tylko eutanazja” (ojciec Tadeusz Rydzyk o prezydentowej Marii Kaczyńskiej). Ponadto Halina głosuje na „PLATFORMĘ emerytów i rencistów”, a „moherowy dziad” Paździoch stoi „w miejscu, gdzie jest PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ” i popiera „LIGĘ RODZIN Podlaskich”. Zaś w innym epizodzie – „Ferdynand K.” pojawiają się wizualne odwołania do loga Prawa i Sprawiedliwości. Ponadto konferencję członka partii, a jednocześnie osoby sądzącej Kiepskiego, można oglądać w telewizji PrzeTRWAM.

Konferencja w PrzeTRWAM
Barwy, logo i nazwa nawiązują do partii Prawo i Sprawiedliwość – fot. Polsat Go

Wspomniane odcinki są po dziś dzień emitowane powtórkowo o różnej porze dnia w Polsat 1, Polsat 2, Super Polsat, Polsat Seriale, Polsat Film, Nowa TV i Polsat Comedy Central Extra.

Bieżące wydarzenia w produkcjach telewizyjnych

Scenariusze programów i seriali często nawiązują do spraw społecznych i politycznych W przeszłości, między innymi w serialu TV4 „Policjantki i policjanci” w prywatnych rozmowach pojawiały się odwołania do niskich zarobków w służbie mundurowej. Po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, w serialu „Pierwsza miłość” pozytywnemu bohaterowi, żołnierzowi zawodowemu Grzegorzowi Królowi obniżono emeryturę o 60 procent – było to nawiązanie do tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Natomiast pandemia COVID-19 i problemy związane z kwarantanną były tematem w serialu „Trudne sprawy”.

Telewizja Polsat od wielu lat emituje w prime time program „Kabaret na żywo”, a pomiędzy sezonami szereg gal i nocy kabaretowych. Artyści bardzo często nawiązują do sytuacji polityczno-społecznej. W jesienne niedzielne wieczory stacja emitowała cykl „Fakty Autentyczne”. „Ostatnie wolne media, które nie służą jednej partii za pieniądze nas wszystkich” prezentowały najciekawsze informacje z ostatnich dni z kąśliwym komentarzem skierowanym do polityków, osób publicznych i zjawisk.