Poradnik

Jak oglądać za darmo i legalnie kanały telewizyjne?

Coraz częściej telewizor przestaje być obowiązkowym punktem w salonie, a filmy lub seriale oglądamy na komputerze lub smartfonie. Są jednak chwile, kiedy potrzebujemy obejrzeć transmisję danego wydarzenia na żywo, a nie posiadamy anteny i dekodera do odbioru telewizji.

W tym poradniku pokażemy jak w darmowy i legalny sposób obejrzeć takie kanały jak m.in. TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4 lub konkretne audycje na żywo.

Megogo

Megogo

1 stycznia 2023 roku w Polsce rozpoczęła działalność ukraińska platforma streamingowa Megogo. Usługa bez logowania i za darmo umożliwia oglądanie ponad 20 kanałów telewizyjnych. Bez opłat dostępne są między innymi stacje: Polsat, TV4, TVN i TV Puls.

Platforma umożliwia również dostęp do polskich stacji radiowych Grupy RMF. Użytkownicy mogą posłuchać takich rozgłośni jak RMF FM, RMF MAXXX czy RMF Classic.

WP Pilot

Pilot WP

WP Pilot to serwis, który do niedawna pozwalał na darmowe oglądanie kanałów telewizyjnych zarówno na komputerach jak i na smartfonach i tabletach. Specjalna aplikacja dostępna jest też na wybrane telewizory.

Aby móc obejrzeć wybraną stację, należy się zarejestrować. Natomiast jeżeli korzystamy na co dzień z Poczty WP lub poczty o2, nie będziemy musieli zakładać osobnego konta. W grudniu 2023 roku serwis wprowadził opłaty. Podstawowe kanały są dostępne w pakiecie za niecałe 6 złotych miesięcznie.

Posiadając pakiet „Lajt z reklamami” możemy oglądać TVP1, TVP2, TVP3 Warszawa, TVP3 Gdańsk, Polsat, TVN, TV4, TV Puls, Telewizja WP, 4FUN.TV, 4FUN Dance, 4FUN Kids, STARS TV, JAZZ HD, Music Box Polska, Travelxp, Tele 5, Polonia 1, TVS, TBN Polska, News 24, wPolsce.PL, TV Trwam, France 24, Fashion TV, Red Carpet TV, Twoja.TV HD.

Warto dodać, że przed uruchomieniem telewizji pojawiają się reklamy wideo.

Aby oglądać stacje telewizyjne bez reklam i dodatkowych limitów, możemy wybrać pakiet „Starter Plus” za 15,99 zł. W tym przypadku możemy dodatkowo oglądać takie kanały jak Antena TV, Top Kids, Stopklatka, Filmax, ZOOM TV, Adventure, GAME TOON, TVC, ULTRA TV, POWER TV, NUTA.TV, LOVE TV, Home TV i UKRAINA 24.

TVP Stream

Nadawca publiczny udostępnia za darmo takie kanały jak TVP INFO, TVP3 (w tym wszystkie wersje regionalne tej stacji), TVP Wilno, TVP Polonia, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 oraz POLAND IN. Stacje linearne można oglądać bez potrzeby rejestracji konta w serwisie.

TVP VOD

Kanały telewizyjne Telewizji Polskiej można oglądać również w aplikacji TVP GO dostępnej na smartfony i tablety z systemem iOS i Android.

Czy to na pewno legalne i bezpieczne?

Tak. Usługi udostępniają kanały telewizji naziemnej na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 2011 o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej i zasady „must-carry”. Wynika z niej, że operatorzy platform telewizyjnych zostali zobowiązani do rozpowszechniania stacji TVP1, TVP2, programu regionalnego TVP oraz Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.