HD wiosną, telefony w połowie 2007

22 listopada na konferencji Cyfrowego Polsatu ujawniono szczegóły dotyczące wprowadzenia kanałów HDTV do oferty największej polskiej platformy. Polsat Sport HD wystartuje 25 maja 2007 roku. Kanał ma nadawać 18 godzin programu dziennie.

22 listopada na konferencji Cyfrowego Polsatu ujawniono szczegóły dotyczące wprowadzenia kanałów HDTV do oferty największej polskiej platformy. Polsat Sport HD wystartuje 25 maja 2007 roku. Kanał ma nadawać 18 godzin programu dziennie.

W ofercie stacji znajda się transmisje wysokiej rozdzielczości m.in. z rozgrywek: Ligi Światowej siatkówki, Wimbledonu, piłkarskiej 2 ligi angielskiej, 1 szkockiej i Pucharu Świata w Rugby. Z polskich relacji w HD zobaczymy m.in. ligę siatkówki, fazy pucharowej piłkarskiego Pucharu Ekstraklasy, mecze piłkarzy ręcznych, finałowy etap ligi żużla, Grand Prix siatkówki kobiet, World Tour i mecze siatkówki plażowej. Natomiast za 2 lata na Polsacie Sport HD śledzić będzie można turniej tenisowy J&S Cup odbywający się w Warszawie.

Uruchomienie studia w HD planowane jest na listopad 2007. TV Polsat zakupiła również dwa wozy transmisyjne dzięki, którym można będzie przeprowadzać relacje w HD. Każdy z nich wyposażono w 8 kamer. Docelowo ma ich być 12.

Oprócz transmisji sportowych Polsat ma zamiar realizować także inne relacje w standardzie HD. Dlatego właśnie Cyfrowy Polsat chce wprowadzić pięć kanałów nadających w HD (nieoficjalnie mówi się nawet o 8) m.in. sportowy, rozrywkowy, filmowy i edukacyjny.Obecnie władze platformy prowadzą negocjacje z dostawcami stacji HD.

Na konferencji padła również zapowiedź, że przyszłoroczny festiwal Top Trendy zostanie zrealizowany i wyemitowany w formacie HD. Polsat pracuje także nad pierwszym, polskim serialem w HD – Ekipą, w reżyserii Agnieszki Holland. Na kanale Polsat Sport HD na razie będą emitowane nie tylko transmisje sportowe, ale także inne relacje i programy w HD. Kanały w HD znajda się na trzecim już transponderze, który wydzierżawił Cyfrowy Polsat. Natomiast w maju 2007 na rynku pojawia się dekodery do odbioru stacji w HD, ich producentem jest firma Samsung. Dekoder nie będzie posiadał osobnej kieszeni na moduł CI, a jedynie na kartę. Tym samym za pomocą modułu nie będzie można oglądać Polsatu Sport HD. Oprócz tego Samsung i Cyfrowy Polsat przygotowali specjalną promocję. Każdy kto kupi telewizor HD powyżej 40\” otrzyma dekoder Polsatu za darmo.

Jako operator wirtualny wystartujemy w połowie przyszłego roku. Przygotowujemy biznesplan, który będzie gotowy w grudniu. Finansowanie MVNO to będzie najprawdopodobniej kombinacja kredytów i wsparcia ze strony udziałowców (…) koszty nie będą jednorazowe, rozłożą się w czasie. W ciągu kilku lat wyniosą kilkaset milionów złotych– powiedział szef platformy.

Szef Cyfrowego Polsatu, Dominik Libick powiedział także, że po dziewięciu miesiącach tego roku Cyfrowy Polsat miał 55 mln zł zysku netto przy 274 mln zł przychodów. W ubiegłym roku spółka miała 9 mln zł zysku netto. Co do nowych kanałów w ofercie Cyfrowego Polsatu, to już 2 grudnia rusza Disney Channel, 14 stycznia FOXLife, w przyszłym roku do ofert dołącza: kanał rozrywkowy i filmowy. Trwają także rozmowy z TVP i być może już wkrótce TVP Sport zostanie włączony do oferty platformy.

Żródło: Cyfrowy Polsat, satkurier.pl