Plus Bank o ataku hakerskim: nie będzie negocjacji z przestępcami

W związku z medialnymi doniesieniami, dotyczącymi bezpieczeństwa danych, Plus Bank wydał komunikat, w którym zapewnił, że dane klientów banku były i są bezpieczne.

Jednocześnie poinformowano, że w I kwartale bieżącego roku doszło w Plus Banku do przestępczego ataku grupy hakerów, który został wykryty i zablokowany.

Jak zapewniono w komunikacie, bank po zidentyfikowaniu sposobu działania przestępców niezwłocznie podjął czynności zaradcze zmierzające do wzmocnienia systemów bezpieczeństwa. Dalsze próby cyberataku zostały udaremnione. Ĺťaden z klientów banku nie poniósł uszczerbku finansowego.

Według Plus Banku, sprawa, o której donoszą media, jest wydarzeniem historycznym, atak miał miejsce kilka miesięcy temu, a reakcja banku była natychmiastowa: systemy zostały wzmocnione i dodatkowo zabezpieczone. W obliczu zdecydowanego oporu Plus Banku, przestępcy przyjęli obecnie metodę szantażu, polegającą na próbie wymuszenia od banku kwot pieniężnych w zamian za nierozpowszechnianie w mediach informacji o incydencie. Plus Bank stoi na stanowisku, że bezpieczeństwo klientów i reputacja banku stanowią najwyższy priorytet, dlatego też z osobami jawnie łamiącymi porządek prawny, których działania wymierzone są przeciwko bankowi i jego klientom, nie prowadzi żadnych negocjacji.

Poinformowano również, że bank na bieżąco współpracuje z organami ścigania, które od samego początku zajmują się wykryciem i ujęciem przestępców. Według Plus Banku, jego twarda postawa związana z niepodejmowaniem żadnych prób negocjacji z przestępcami, a także wzmocnienie systemów bezpieczeństwa w dziedzinie prewencji związanej z bezpieczeństwem teleinformatycznym, działania Prokuratury i Policji oraz pozostałych instytucji, zaprowadzi przestępców w niedługiej perspektywie przed wymiar sprawiedliwości. Zapewniono też, że środki zdeponowane na rachunkach, lokatach w Plus Banku zawsze były i są w pełni bezpieczne. Klienci zawsze mają możliwość kontaktu z Bankiem, między innymi z centrum obsługi klienta i oddziałami banku.