Dekodery z twardym dyskiem w CP

"Konkurencja na rynku platform cyfrowych się zaostrza. Dekoder z twardym dyskiem umożliwiającym nagrywanie programu telewizyjnego na żywo wprowadza Cyfrowy Polsat. I dorzuca do niego kilkadziesiąt hitów filmowych." - czytamy w środowym wydaniu Gazety Wyborczej.

„Konkurencja na rynku platform cyfrowych się zaostrza. Dekoder z twardym dyskiem umożliwiającym nagrywanie programu telewizyjnego na żywo wprowadza Cyfrowy Polsat. I dorzuca do niego kilkadziesiąt hitów filmowych.” – czytamy w środowym wydaniu Gazety Wyborczej.

Dekodery wyprodukowane przez amerykańską firmę EchoStar do sprzedaży trafią w poniedziałek 20 listopada – powiedział Gazecie Wyborczej Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. Ten termin ustalono nie przypadkowo. Cyfrowy Polsat chce jako pierwsza platforma na rynku wprowadzić do sprzdaży dekodery z dydkiem twardym i w ten sposób wyprzedzić konkurencyjną platformę N, która planowała wypuścić do spredarzy podobny sprzęt pod koniec listopada.

\”Dokładna data debiutu dekoderów z twardym dyskiem N na razie nie jest znana, ale według Katarzyny Szczepanik z biura prasowego N ma zostać ujawniona na konferencji prasowej w piątek 17 listopada. Dekoder platformy Grupy ITI umożliwi nagrywanie programów na twardy dysk i oglądanie ich o dowolnej porze oraz ściąganie filmów bezpośrednio do dekodera zamiast wypożyczania ich na DVD (wideo na żądanie). Ma kosztować 499 zł brutto\” – czytamy w Gazecie.

Za sprzęt Cyfrowego Polsatu, który ma podobne właściwości jak nbox HDTV Recorder, trzeba będzie zapłacić 699 zł brutto (będzie możliwe zakupienie dekodera na raty). Skrzynka Cyfrowego Polsatu będize zawierała 24 filmy nagrane na dysku. 22 z nich pochodzą od dystrybutora filmowego Best Film, a dwa z w koncernu Walt Disney Co. – Pozostaną na dysku tak długo, jak klienci będą tego chcieli, i można będzie odtwarzać je wielokrotnie – zaznacza prezes Cyfrowego Polsatu. Na liście są takie amerykańskie hity, jak \”Bezsenność\” czy \”O czym marzą faceci\”.

\”Szefowie Cyfrowego Polsatu podkreślają, że nowy sprzęt nie oznacza automatycznego uruchomienia usługi wideo na żądanie, która ma pojawić się w ich ofercie dopiero w 2007 r. Przed świętami szykują jednak inną niespodziankę – przenośne odtwarzacze wideo produkowane przez firmę Archos częściowo należącą do amerykańskiej firmy EchoStar. Opatrzone logo Cyfrowego Polsatu i mające twardy dysk o pojemności 30-40 GB urządzenia można będzie podłączyć do dekodera platformy i przegrać na nie filmy i programy telewizyjne. Przegrywanie filmów z dekoderów na komputery czy inne odtwarzacze będzie zablokowane, podobnie jak nagrywanie filmów na dysk dekodera z innych źródeł niż sygnał telewizyjny. – Na razie pracujemy nad tym, żeby umożliwić kopiowanie plików z innych urządzeń na nasze dekodery – mówi Libicki. Jeden odtwarzacz ma kosztować ok. 1,3 tys. zł.\”- pisze Gazeta Wyborcza

Wprowadzenie droższego i bardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu jest ukłonem platformy Zygmunta Solorza w kierunku bardziej wymagających i zasobnych abonentów, których dotąd najwięcej miała konkurencyjna Cyfra+. – To dobry ruch, bo do tej pory na tle konkurentów Polsat zawsze był postrzegany jako firma opóźniona technologicznie – mówi Kalinowski z KPMG dla Gazety

Cyfra + również myśli o wprowadzeniu do sprzedaży dekoderów z dyskiem twardym. Najprawdopodobniej bedzie je można kupić dopiero w przyszłym roku. Natomiast w grudniu br. w sklepach pojawia się dekodery Cyfry+, służące do odbiory programów wysokiej rozdzielczości.


Źródło: Artykuł: Gazeta Wyborcza