Bałtroczyk, Kabaret Skeczów Męczących i gwiazdy Polsatu poprowadzą TOPtrendy

Największe muzyczne wydarzenie roku – Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – rusza już w ostatni weekend maja. Poza stałymi punktami festiwalu, na scenie swoje jubileusze świętować będą niezapomniana Urszula oraz niepokorna Agnieszka Chylińska.

Największe muzyczne wydarzenie roku – Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – rusza już w ostatni weekend maja. Poza stałymi punktami festiwalu, na scenie swoje jubileusze świętować będą niezapomniana Urszula oraz niepokorna Agnieszka Chylińska.

30 maja, w pierwszym dniu Sopot TOPtrendy Festiwal czekają nas trzy wyjątkowe koncerty. Koncert TOP, oraz dwa niezwykłe koncerty dwóch różnych kobiet, osobowości polskiej sceny muzycznej i wspaniałych wokalistek. Urszula swoją drogę na szczyt zaczynała w latach 80-tych, o Agnieszce Chylińskiej świat usłyszał po raz pierwszy w latach 90-tych. Łączy je miłość do muzyki, obie piszą często osobiste teksty do swoich piosenek, ale najważniejsze są wielkie przeboje, którymi każda z nich zapisała się na stałe w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Obie mają rockowy pazur, ale w swojej muzyce pokazywały też bardziej łagodną, kobiecą naturę. Wieczór rozpocznie się od jubileuszu jednej z nich. 30-lecie pracy artystycznej będzie świętować Urszula, jedna z najbardziej utytułowanych wokalistek, laureatka wielu nagród, m. in. Bursztynowego Słowika. Kilka razy znikała ze sceny w trudnych momentach swojego życia, by powrócić na nią jeszcze silniejsza.

Koncert TOP to 10 artystów, którzy w ostatnim roku, zgodnie z regulaminem, sprzedali najwięcej płyt. W tym elitarnym gronie znaleĹşli się tym razem (kolejność alfabetyczna): Dawid Podsiadło, Edyta Bartosiewicz, Enej, KULT, LemON, O.S.T.R. & Hades, Paluch, Sylwia Grzeszczak, T. Love i Zakopower. Piątkowego wieczoru nagrodzeni zostaną również artyści, którzy w erze rosnącej sprzedaży plików cyfrowych dotarli w ten sposób ze swoimi piosenkami do największej liczy odbiorców. To właśnie ich przeboje: „W stronę słońca” Eweliny Lisowskiej”, „Thank You Very Much” Margaret i „Tak blisko” Rafała Brzozowskiego sprzedawały się najlepiej. Koncert TOP poprowadzą Krzysztof Ibisz, Paulina Sykut-Jeżyna i Maciej Dowbor.

Wieczór zakończy Agnieszka Chylińska. 20 lat na scenie to doskonały pretekst do zorganizowania niecodziennego koncertu z jej największymi przebojami. W wieku 18 lat przeszła klasyczny bunt, decydując się na martensy i ostrą muzykę rockową kosztem filologii romańskiej, której chciał dla niej ojciec. Przez 9 lat była wokalistą O.N.A. zdobywając serca fanów mocnym niskim głosem i szczerymi tekstami. Dotarła na szczyt. Z jego wysokości dostrzegła, że stała się więĹşniem własnego wizerunku, sukces ją zabija i wypala, a bunt zwyczajnie minął. Dziś ma 38 lat od wielu lat jest szczęśliwa i zakochana i ma zupełnie inne życiowe priorytety – rodzinę i dzieci. Dziś jak przyznaje powoli pracuje w studiu, by dać coś swoim fanom, którzy jak ona przez te 20 lat mocno się zmienili. Na dobry początek, 30 maja wystąpi na Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – będzie to pełen niespodzianek, koncert podsumowujący to, co w tych 20 latach scenicznego życia Agnieszki Chylińskiej było najciekawsze i najlepsze.

Drugiego dnia zobaczymy koncert „Największe przeboje roku”. Uwielbienie fanów, miliony odtworzeń w serwisie Youtube i topowe miejsca na listach przebojów dały najpopularniejszym wykonawcom przepustkę, aby mogli pojawić się w koncercie „Największe przeboje roku”. Na jednej scenie wystąpią artyści, których hity od czerwca 2013 do dziś, szturmem zdobyły szczyty list przebojów i długo utrzymywały się wśród najchętniej odtwarzanych piosenek na radiowych playlistach. W tym roku wśród nich znaleĹşli się m. in.: Piersi z „Bałkanicą”, Donatan i Cleo z hitem „My, Słowianie”, Red Lips z piosenką „To co nam było”, Patrycja Markowska – „Dzień za dniem”, LemON z piosenką tytułową do filmu „Wkręceni”, Bracia z utworem „Wierzę”, Rafał Brzozowski „Nie mam nic”, Poparzeni Kawą 3 z przebojowym „Byłaś dla mnie wszystkim”, Marta Podulka – „Nieodkryty ląd”, czy Margaret z energetycznym „Wasted”. Wykonawcy, których piosenki usłyszymy w koncercie staną do konkursu na „Największy przebój roku”, który wybiorą widzowie w głosowaniu SMS-owym. Koncert „Największe przeboje roku” poprowadzą Paulina Sykut-Jeżyna i Maciek Rock.

\'\'
Opera Leśna w Sopocie
foto: tvpolsat.info

Drugi dzień festiwalowych emocji zakończy konkurs „trendy”, w którym wystąpią młodzi, najciekawsi polscy wykonawcy. Koncert „trendy” jest od samego początku istnienia festiwalu jego bardzo istotną częścią. Od 11 lat zmaganiom rokujących artystów w konkursie uważnie przygląda się prasa oraz najważniejsi dziennikarze radiowi i promotorzy w Polsce. Laureatami konkursu „trendy” są m.in.: Andrzej Smolik, Sistars, Zakopower, Bracia, Volver czy Jula. W tym roku do konkursu napłynęło 414 zgłoszeń. Spośród nich przedstawiciele największych i kluczowych rozgłośni radiowych w Polsce oraz organizator – Telewizja Polsat, wybiorą finalistów konkursu. Młodych wykonawców zobaczymy na scenie 31 maja i przekonamy się, który z nich zgarnie nagrodę artysty „trendy”. Gościem specjalnym koncertu będą ubiegłoroczni laureaci Sebastian Riedel i zespół Cree. W tym roku konkurs „trendy 2014” poprowadzą Karol Golonka, Jarosław Sadza, Marcin Szczurkiewicz i Michał Tercz czyli Kabaret Skeczów Męczących wspólnie z Agnieszką Popielewicz.

W ostatnim dniu Sopot TOPtrendy Festiwal 2014, w niedzielę 1 czerwca, na scenie zagości kabaretowo-satyryczna śmietanka, czyli najlepsi z najlepszych specjaliści od poprawiania humoru. Wokół nas jest wiele rzeczy, które lubimy. Jedni z nas wolą śpiew, inni taniec, jeszcze inni kabaret. Ktoś lubi aktorów, a ktoś inny gwiazdy sportu. Jedni gotują sami, a inni lubią pójść do chińskiej restauracji Kabaretu Ani Mru Mru. I dlatego oglądając XI Sopocką Noc Kabaretową każdy znajdzie dla siebie coś, co lubi zgodnie z wszechobecnym facebookowym – „LUBIĘ TO!”. Wśród gwiazd XI Sopockiej Nocy Kabaretowej zobaczymy m.in. Kabaret Ani Mru Mru, Marcina Dańca, Cezarego Pazurę, Kabaret Smile, Kabaret Pod Wyrwigroszem, Ireneusza Krosnego, Andrzeja Grabowskiego, Jerzego Kryszaka, Kabaret Młodych Panów. W Międzynarodowym Dniu Dziecka oczywiście satyrycy nie zapomną o najmłodszych. Przypomną, że „wszystkie dzieci nasze są” i że bardzo je lubimy – zwłaszcza niesfornego Marcinka – Marcina Dańca. Nie zabraknie premierowych skeczów, których tematem będą dzieci i ich relacje z dorosłymi. Gospodarzem wieczoru i jak zwykle czarującym konferansjerem – gawędziarzem będzie sam Piotr Bałtroczyk.

Siłą Sopot TOPtrendy Festiwal są ludzie, którzy tworzą jego markę i są z nim związani od lat. Koncerty pierwszego dnia festiwalu będzie reżyserował Bolesław Pawica, drugi dzień wyreżyseruje Konrad Smuga. Reżyserem XI Sopockiej Nocy Kabaretowej będzie Szymon Łosiewicz. Scenografię zaprojektuje Giorgos Stylianou, a producentem festiwalu jest Eryk Szulejewski.

Sopot TOPtrendy Festiwal będzie organizowany przez Telewizję Polsat już po raz dwunasty. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2003 roku. Sopot TOPtrendy Festiwal nie byłby dziś marką i nie osiągnąłby takiego sukcesu, gdyby nie doskonała współpraca Polsatu z miastem Sopot oraz Bałtycką Agencją Artystyczną „BART”, partnerami festiwalu. Sprawdzonym, wieloletnim parterem medialnym Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 jest radio RMF FM, które jest z festiwalem od 7 lat. Oficjalnymi partnerami technologicznymi i dostawcami szybkiego internetu LTE na potrzeby Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 są Plus i Cyfrowy Polsat.