fot.: Polsat

Polsat News pokaże reportaż o prorosyjskich partiach w Polsce. Jacek Smaruj autorem

27 czerwca Polsat News wyemituje reportaż Jacka Smaruja. Produkcja będzie opowiadać o legalnie funkcjonujących partiach, które popierają działania Władimira Putina.

27 czerwca Polsat News wyemituje reportaż Jacka Smaruja. Produkcja będzie opowiadać o legalnie funkcjonujących partiach, które popierają działania Władimira Putina.

Jacek Smaruj opowie o partiach, które sprzeciwiają się nazywaniu ich „prorosyjskimi”. Jednak uważają inwazję Rosji na Ukrainę za działanie w pełni uzasadnione, Władimira Putina za świetnego prezydenta demokratycznej Rosji, a przywódcy tych partii bywają częstymi gośćmi białoruskich mediów.

Żeby dowiedzieć się co myślą poza oficjalnym przekazem, czego chcą, w jaki sposób i z jakich kręgów werbują kolejne osoby do prorosyjskich zadań w Polsce, dziennikarz śledczy Jacek Smaruj wcielił się w lidera grupy studenckiej ze znajomością środowiska kibicowskiego i spotkał z przywódcami 3 największych partii: Front, Rodacy Kamraci oraz Bezpieczna Polska. W reportażu dziennikarz opisał program, którym się owe partie kierują, zasady ich funkcjonowania oraz powiązania polityczne i finansowe.

Smaruj o komentarz poprosił m.in. byłego szefa Agencji Wywiadu płk Grzegorza Małeckiego, byłego policjanta rozpracowującego grupy kibicowskie, Konrada Dulkowskiego z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych oraz Zbigniewa Parafianowicza, dziennikarza, autora książki m.in. „Polska na wojnie”.

„Polskie matrioszki” pokazują jak łatwo można w Polsce założyć partię o sympatiach prorosyjskich z elementami faszyzującymi pomimo Art. 13 Konstytucji RP mówiącej iż „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową (…).” Reportaż naszego redakcyjnego kolegi Jacka Smaruja to zapis rozmów i wielotygodniowych spotkań z ludźmi, dla których Putin nie jest zbrodniarzem wojennym. Wielu z nich chciałoby mieć w Polsce takiego właśnie prezydenta. W mojej ocenie jest to świetny materiał dziennikarski, który pokazuje, że mamy w Polsce tak radykalne ugrupowania. Zadaniem dziennikarza jest dociekać i pokazywać prawdę nawet jeśli jest ona bardzo kontrowersyjna – mówi Piotr Witwicki, dyrektor Pionu Publicystyki i Informacji Telewizji Polsat.

Za realizację reportażu „Polskie matrioszki” odpowiada Jacek Smaruj. Autorami zdjęć są Kamil Kozieniec i Zbigniew Sujak.

Reportaż „Polskie matrioszki” w czwartek, 27 czerwca o godzinie 21:00 w Polsat News. Fragmenty i rozmowę z autorem reportażu będzie można obejrzeć tego samego dnia w „Nowym dniu”.