fot.: Polsat

Gazeta Wyborcza: Zygmunt Solorz był podsłuchiwany przez CBA

Gazeta Wyborcza dotarła do aktu oskarżenia przeciwko Markowi Chrzanowskiemu. W śledztwie pojawia się wątek związany z Zygmuntem Solorzem.

Gazeta Wyborcza dotarła do aktu oskarżenia przeciwko Markowi Chrzanowskiemu. W śledztwie pojawia się wątek związany z Zygmuntem Solorzem.

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie korupcji w KNF. Jest ono związane z zawiadomieniem o przestępstwie złożonym w 2018 roku przez Leszka Czarneckiego. Biznesmen i mąż Jolanty Pieńkowskiej przekazał śledczym nagranie, w którym Marek Chrzanowski proponuje ochronę w zamian za zatrudnienie w banku radcy prawnego.

Wyborcza otrzymała zgodę na lekturę aktu oskarżenia. Wśród tomów znalazł się jeden z klauzulą „tajne”. Ma on dotyczyć zatrudnienia radcy prawnego polecanego przez Marka Chrzanowskiego w Plus Banku.

Jak ustalono, w dniu 26 marca 2018 r. Wojciech Pytel, przewodniczący RN Plus Banku przesłał wiadomość email do Zygmunta Solorza o treści: >>W załączeniu zalecenia KNF (…) dla wszystkich członków Zarządu oraz skan wizytówki z nazwiskiem osoby rekomendowanej przez Chrzanowskiego (przew. KNF) do RN Plus Banku. Pozdrawiam, Wojtek<< – można przeczytać w akcie oskarżenia przytaczanym przez Gazetę Wyborczą.

Jak informuje dalej Wyborcza, cała reszta materiału jest tajna. W dalszej części mają znajdować się wyciągi z podsłuchów Zygmunta Solorz i notatki z działań operacyjnych prowadzonych wobec niego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Strona internetowa Plus Bank
fot. plusbank.pl

Gazeta przed publikacją poprosiła Zygmunta Solorz o komentarz. Dziennikarz dostał odpowiedź od bliskiego współpracownika. Według niego zatrudnienie Marka Chrzanowskiego było przez władze Plus Banku traktowane jako pomoc ze strony KNF.

Plus Bank zakończył rok 2022 z zyskiem prawie 39 milionów złotych. Aktualna strategia banku polega na ograniczeniu aktywności i koncentrowaniu się na bieżącej obsłudze aktywnych klientów, a także prowadzeniu działań restrukturyzacyjnych i windykacyjnych.

Źródło: Gazeta Wyborcza