Rekordy na zakończenie roku w Plusie

W podsumowującym 2023 rok zestawieniu serwisu SpeedTest.pl Plus zwyciężył zarówno w kategorii 5G, jak i w rankingu ogólnym internetu mobilnego. Średnia 5G to 134,6 Mb/s, a w całej sieci Plusa we wszystkich technologiach to 49,3 Mb/s.

W podsumowującym 2023 rok zestawieniu serwisu SpeedTest.pl Plus zwyciężył zarówno w kategorii 5G, jak i w rankingu ogólnym internetu mobilnego. Średnia 5G to 134,6 Mb/s, a w całej sieci Plusa we wszystkich technologiach to 49,3 Mb/s.

 

Rok 2023 to również rekordowa średnia prędkość pobierania danych w historii rankingu SpeedTest.pl. Najwyższa historycznie w Polsce średnia prędkość pobierania to również wzrost ilości przesyłanych danych. W 2023 roku w sieci mobilnej Plusa przetransmitowanych zostało rekordowe 2,3 eksabajta danych.

Najszybsza sieć mobilna w Polsce z rekordem ilości przesłanych danych
Dzięki poszerzaniu zasięgu, dostępnego od 3 lat w Plusie prawdziwego 5G, oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, takich jak 5G Ultra, internet mobilny Plusa zyskiwał w ubiegłym roku na popularności.
W sieci Plusa w 2023 r. przetransferowanych zostało 2,3 eksabajta danych. Wielkość ruchu internetowego stawia Plusa w czołówce europejskich operatorów mobilnych pod względem wolumenu transmisji danych.
Dla porównania 2,3 eksabajta to:
• to około 460 miliardów pobranych piosenek,
• to około 1,5 miliarda pobranych filmów,
• to około 575 miliardów pobranych zdjęć,
• to około 7,6 miliardów pobranych aplikacji mobilnych,
• to około 46 bilionów pobranych dokumentów tekstowych,
• to około 2,3 biliona e-maili,
• to około 1,150 biliona pobranych e-booków.
Co najważniejsze, najwyższa w historii ilość przesłanych danych, szła w parze z poprawą parametrów jakościowych sieci Plusa.
Dzięki temu, w podsumowującym 2023 rok zestawieniu serwisu SpeedTest.pl, operator zwyciężył w kluczowej kategorii internetu mobilnego (obejmującej 3G, 4G i 5G). Średnia prędkość pobierania w 2023 roku wzrosła aż o 26% do 49,3 Mb/s.
Szybkość ściągania danych w Plusie według SpeedTest.pl była nie tylko najwyższa w porównaniu do innych sieci mobilnych, ale również osiągnęła najwyższą wartość w historii rankingu.

Rozwój 5G
Najnowsze dane SpeedTest.pl potwierdzają również coraz większe znaczenie technologii 5G. Widać to w rosnącej liczbie testów prędkości realizowanych przez użytkowników z wykorzystaniem właśnie tej technologii. W porównaniu do 2022 r., w 2023 r. ich liczba zwiększyła się dwukrotnie – do ponad 306 000 testów.
Niezmiennym liderem kategorii 5G od trzech lat pozostaje Plus. Średnia prędkość prawdziwego 5G, dostępnego od 3 lat w Plusie, wyniosła 134,6 Mb/s, czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku kolejnego operatora w rankingu.
Na początku 2023 roku Plus udostępnił bezpłatnie 5G wszystkim klientom, a w czerwcu uruchomił 5G Ultra. Jest to unikalne rozwiązanie technologiczne wykorzystujące agregację 3 pasm radiowych – dwóch w technologii 5G (2600 MHz i 2100 MHz) oraz dodatkowo warstwy 4G (1800 MHz) – do szybkiej transmisji danych. Dla klientów oznacza to niezakłócone spotkania online, komfortową i bezproblemową pracę zdalną, łatwiejszą naukę zdalną, płynne oglądanie filmów w wysokiej jakości oraz szybkie pobieranie plików.
Aktualnie zasięgiem prawdziwego i najszybszego internetu 5G objętych jest już ponad 20 milionów mieszkańców Polski w prawie 1000 miejscowości we wszystkich województwach. Natomiast ponad 5 milionów mieszkańców Polski może korzystać z 5G Ultra, czyli internetu mobilnego szybkiego jak światłowód.

Szybko, szybciej, najszybciej…
Rok 2024 będzie rokiem dalszej rozbudowy 5G w Plusie. Dzięki rozstrzygnięciu aukcji 5G i zakupowi bloku w nowej częstotliwości, możliwości sieci mobilnej Plusa rozwiną się jeszcze bardziej. Udostępnienie klientom nowej częstotliwości przeznaczonej dla 5G wraz z agregacją dotychczas wykorzystywanych zasobów radiowych, wpłynie na dalszy wzrost prędkości oraz zwiększy pojemność sieci. Dzięki temu użytkownicy otrzymają usługę o jeszcze lepszych parametrach, pozwalającą na zwiększenie możliwości wykorzystania sieci 5G.