Nowy serial dokumentalny „Sołtysi” od 24 października w Super Polsat

Są naturalni, szczerzy i kochają ludzi – z wzajemnością. Nie brak wśród nich artystycznych dusz, utalentowanych samouków i zapalonych społeczników. Mimo wielu różnic, od wieku czy sytuacji rodzinnej po zawód, bohaterów nowego serialu dokumentalnego Super Polsat „Sołtysi” łączy ta sama misja. Bycie sołtysem to bowiem ich powołanie, które realizują z pasją i fantazją, o czym będzie można się przekonać już od 24 października w każdy wtorek o godz. 21:00, oglądając serial „Sołtysi” na antenie Super Polsat.

Są naturalni, szczerzy i kochają ludzi – z wzajemnością. Nie brak wśród nich artystycznych dusz, utalentowanych samouków i zapalonych społeczników. Mimo wielu różnic, od wieku czy sytuacji rodzinnej po zawód, bohaterów nowego serialu dokumentalnego Super Polsat „Sołtysi” łączy ta sama misja. Bycie sołtysem to bowiem ich powołanie, które realizują z pasją i fantazją, o czym będzie można się przekonać już od 24 października w każdy wtorek o godz. 21:00, oglądając serial „Sołtysi” na antenie Super Polsat.

 

Tytułowi bohaterowie to siedmioro charyzmatycznych sołtysów z różnych stron Polski. To liderzy lokalnych społeczności, którzy oprócz zmysłu organizatorskiego, mają też dużo cierpliwości – potrafią słuchać, rozmawiać i dogadywać się z innymi, ale też zarządzać i osiągać wytyczone cele.
W każdym odcinku odwiedzimy kilku z nich, przyjrzymy się z bliska ich codzienności, zobaczymy jak godzą obowiązki sołtysa z pracą i życiem rodzinnym i przekonamy się, jak integrują swoją społeczność. Poznamy też inwestycje i inicjatywy, które podejmują, by mieszkańcom żyło się lepiej i problemy, z jakimi się mierzą.
Wśród bohaterów serialu jest wiele barwnych postaci i wyrazistych osobowości. Łukasz Zdyb z Sokołowic jest przedsiębiorcą i wschodzącą gwiazdą disco polo. Małgorzata Grabowska, sołtyska Zielątkowa, która na co dzień zajmuje się artystyczną pracą w drewnie, to wulkan energii, dusza towarzystwa i ognisty temperament. Janusz Wojewódzki, z zamiłowania stolarz a z powołania społecznik, mówi o sobie, że jest jedną z członkiń prężnego Koła Gospodyń Wiejskich, które wiedzie prym w Sikorach. Krzysztof Michalak z Kowalewic prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne i dba by mieszkańcy jego sołectwa nie znali nudy, organizując znane w całym powiecie imprezy okolicznościowe. Tomasz Ryszczuk, jak przystało na lidera niezwykle kreatywnej społeczności Gębarzewa, jest człowiekiem wielu talentów – od kulinarnego po artystyczny i wokalny. Emil Rońda z Henrykowa, urodzony społecznik, który po raz pierwszy został sołtysem w wieku 21 lat, funkcję tę i liczne pozazawodowe aktywności stara się łączyć z pracą kelnera, a Maciej Szwajnos z Chochołowa to młody rolnik i dumny włodarz wioski z zabudową wpisaną na listę zabytków UNESCO.

 

W pierwszym odcinku – emisja we wtorek, 24 października, o godz. 21:00 – poznamy sołtysów i mieszkańców Sikor na wschodzie Mazowsza, Zielątkowa w lubuskiem i Sokołowic na Dolnym Śląsku.
Mieszkańcy Sikor przygotowują się do święcenia pól. Na czele tej wyjątkowej społeczności stoi Janusz Wojewódzki, który podjął nie lada wyzwanie – zarządza wsią, w której pierwsze skrzypce grają kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich. Janusz jest niesamowicie ciepłą osobą. Chętnie pomaga mieszkańcom i wszystkie sprawy sołeckie załatwia osobiście, nawet te najbardziej prozaiczne. Z zapałem angażuje się we wszystkie obowiązki, nie odpuści nawet sadzenia kwiatów. W swoim gospodarstwie hoduje ptactwo, w tym okazałego pawia oraz biegusy. Wolne chwile spędza w warsztacie stolarskim, w którym często wykonuje prace na zlecenie Koła. Po udanym obrzędzie święcenia mieszkańcy spotykają się z księdzem i sołtysem przy domowym rosole. Czy sołtys Janusz pokona samotność i zdecyduje się z pomocą przyjaciół na poszukiwania nowej partnerki?
Tymczasem w Zielątkowie w lubuskiem trwa coroczne sprzątanie wsi, po którym sołtyska Małgosia Grabowska rusza na pomoc samotnej mieszkance wsi. Małgosia to artystyczna i empatyczna dusza o niesamowitej energii. Na co dzień zajmuje się rękodziełem, łączy ludzi przy kawiarnianym stoliku i podczas rozrywkowych wydarzeń w pobliskim ośrodku wypoczynkowo-rehabilitacyjnym w Gościmiu. Dla Małgosi nie ma rzeczy niemożliwych, ale dba przede wszystkim o to, aby wioska tętniła życiem i była pięknie ozdobiona. Na każdym rogu Zielątkowa można spotkać bociany, lisy i wiele innych drewnianych, kolorowych stworzeń.
Na Dolnym Śląsku, w Sokołowicach, sołtys Łukasz Zdyb roznosi osobiście pisma z gminy i przy okazji sprawdza, co słychać u mieszkańców. Przeniósł się tu zaledwie 2 lata temu, ale już po roku został gospodarzem wsi i jej rozwój stawia na pierwszym miejscu. Jako przedsiębiorca ze smykałką do interesów potrafi załatwić dosłownie wszystko – od automatu paczkowego, przez potańcówkę dla mieszkańców, na wiacie kończąc. Jego największym wsparciem i motorem do działania jest żona Ewelina. To ona zachęciła go do rozwijania muzycznej pasji – Łukasz jest wschodzącą gwiazdą disco polo, przy której nie sposób się nudzić. W tym odcinku sołtys odwiedza na próbie lokalny zespół „Jarzębiny”. Jaką obietnicę złoży im Łukasz? I czy próbując ją spełnić, wyjdzie z tego cały i zdrowy?

Serial dla Super Polsat produkuje Constantin Entertainment Polska.
„Sołtysi” od 24 października o godz 21:00 w Super Polsat