fot.: Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji: Plus z najszybszym internetem mobilnym w Polsce

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło ogólnopolskie testy jakości sieci mobilnych w Polsce. Jak wynika z raportu, właściciel sieci Plus oferuje najwyższą prędkość pobierania danych.

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło ogólnopolskie testy jakości sieci mobilnych w Polsce. Jak wynika z raportu, właściciel sieci Plus oferuje najwyższą prędkość pobierania danych.

Ministerstwo Cyfryzacji i Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy przeprowadzili badania, które określiły, jaki jest rzeczywisty stan dostępności usług mobilnych w Polsce. Pierwsze badania odbyły się we Wrocławiu, kolejne w poszczególnych miastach na teranie całego kraju.

W ramach pierwszego badania zbadano sieci czterech największych operatorów komórkowych: Orange, Play, T-Mobile i Plus. Pomiary jakości zostały przeprowadzone w sześciu miastach w każdym z województw, wzdłuż 2700 kilometrów linii kolejowych i na 7300 kilometrach dróg o różnej klasie.

Pracujemy nad tym, żeby mieszkańcy całego kraju mieli dostęp do sieci komórkowej, który pozwala na bezproblemowe korzystanie z technologii. Stąd testy jakościowe, które pozwolą określić rzeczywistą dostępność usług mobilnych, a następnie – w razie potrzeby – podnieść jej jakość – powiedział Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

Kto ma najszybszy internet? „Zauważalna przewaga”

Jak wynika z raportu, Polkomtel – operator sieci Plus miał największą przepływność łącza w średnich i małych miastach. Ponadto w przypadku dróg (autostrady, pibliczne drogi) średnia przepływność była nieznacznie niższa od lidera (P4).

Na bazie zrealizowanych pomiarów jakości sieci mobilnych przez Instytut Łączności PIB, zauważalna jest przewaga operatora Polkomtela, w zakresie prędkości pobierania danych. Przewaga ta jest zauważalna w większości miejscowości, które zostały objęte pomiarami – można przeczytać w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Wyniki pomiarów
fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Jak informuje operator sieci Plus, dzięki technologii 5G Ultra użytkownicy mogą pobierać dane nawet z prędkością 1 Gb/s podczas korzystania z sieci mobilnej.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji