„Festiwal Psalmów Dawidowych – Dziękczynienie za Rodzinę Ulmów” w Super Polsat

Wyjątkowe wydarzenie z udziałem gwiazd polskiej i światowej sceny muzycznej, „Festiwal Psalmów Dawidowych – Dziękczynienie za Rodzinę Ulmów”, zobaczymy w dniu beatyfikacji małżeństwa Ulmów i ich siedmiorga dzieci - już w najbliższą niedzielę, 10 września, o godz. 20:00 na antenie Super Polsat.

Wyjątkowe wydarzenie z udziałem gwiazd polskiej i światowej sceny muzycznej, „Festiwal Psalmów Dawidowych – Dziękczynienie za Rodzinę Ulmów”, zobaczymy w dniu beatyfikacji małżeństwa Ulmów i ich siedmiorga dzieci – już w najbliższą niedzielę, 10 września, o godz. 20:00 na antenie Super Polsat.

 

W koncercie, będącym hołdem dla polskiej rodziny z Markowej, która poświęciła życie, ratując żydowskich współobywateli w czasie II wojny światowej i jednocześnie uhonorowaniem wszystkich znanych i nieznanych z imienia Sprawiedliwych i Ocalonych, zobaczymy takie gwiazdy jak Piotr Rubik czy Golec uOrkiestra, a w roli prowadzących – Karolinę Gorczycę i Macieja Musiała.
Inspirowane niezwykle poetycką biblijną księgą oraz historią i piękną postawą Ulmów utwory – o zróżnicowanej stylistyce i ładunku emocjonalnym: od przejmujących pieśni po nowoczesne, wibrujące energią brzmienia – wraz z głębokim przesłaniem łączącym tradycje, narody i kultury składają się na prawdziwą muzyczną i duchową ucztę.
Usłyszymy liczne premierowe kompozycje napisane z myślą o Festiwalu, a na scenie oprócz Golec uOrkiestry i Piotra Rubika pojawią się między innymi: Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Grzegorz Kupczyk, Janek Traczyk, Grzegorz Wilk, Barbara Giewont, Andrzej Lampert oraz dwaj światowej sławy nowojorscy muzycy żydowscy: słynny kantor Yaakov Lemmer i Avraham Fried, będący jedną z największych gwiazd estradowych popularnej muzyki żydowskiej i łączący w swojej twórczości kulturową i religijną tradycję z takimi stylami jak pop, rock czy jazz.


Organizatorem koncertu jest Fundacja im. Rodziny Ulmów „SOAR”.

Kim byli Ulmowie?

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa, w dzisiejszym województwie podkarpackim, którzy podczas okupacji niemieckiej, około 1942 roku, mimo biedy i zagrożenia życia, dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom – Baruchowi, Mechelowi, Joachimowi i Mojżeszowi – oraz Lei Didner z córeczką i jej siostrze i Geni Grünfeld.
24 marca 1944 r., na skutek donosu, niemiecka żandarmeria bestialsko zamordowała całą ósemkę Żydów, a następnie małżeństwo Ulmów i ich siedmioro małych dzieci: Stasia, Basię, Marysię, Antosia, Władzia, Frania oraz najmłodsze, którego poród rozpoczął się w trakcie egzekucji.

„Festiwal Psalmów Dawidowych – Dziękczynienie za Rodzinę Ulmów” już w niedzielę o 20:00 w Super Polsat