Grupa Polsat Plus prezentuje wyniki za 2022 rok. „Kolejny niespokojny rok”

Grupa Polsat Plus podsumowuje 2022 rok. Przychody Grupy wzrosły o blisko 4% do poziomu prawie 13 miliardów złotych. Mimo tego zysk netto był kilkukrotnie mniejszy niż przed rokiem i wyniósł zaledwie 900 milionów złotych.

Grupa Polsat Plus podsumowuje 2022 rok. Przychody Grupy wzrosły o blisko 4% do poziomu prawie 13 miliardów złotych. Mimo tego zysk netto był kilkukrotnie mniejszy niż przed rokiem i wyniósł zaledwie 900 milionów złotych.

W 2022 roku Polsat uzyskał 7,9% udziału w widowni w grupie 16-59. Dla porównania TVN oglądało 8% widowni w tej grupie. Natomiast TVP1 i TVP2 odpowiednio 6,5% i 5,7%. Również kanały tematyczne Grupy Polsat Plus (14,7%) były mniej chętniej oglądane niż Warner Bros. Discovery (15,8%). Przychody Grupy Telewizji Polsat z reklamy i sponsoringu wzrosły w całym roku o 1,3% do 1,3 miliarda złotych.

Grupa Polsat-Interia znajduje się wśród liderów internetowych grup mediowych w Polsce, rozumianych jako wydawcy internetowi wytwarzający treści redakcyjne. Zajmuje trzecie miejsce tuż za Wirtualną Polską i RAS Polska (m.in. Onet.pl, Fakt24.pl) z ponad 21 milionem realnym użytkowników*. W 2022 roku Grupa Polsat Plus nabyła 70% udziałów w Antyweb.pl.

W 2022 r. osiągnęliśmy dobre wyniki oglądalności pomimo niekorzystnego wpływu procesu przejścia na standard DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej. Na dotkniętym spadkami rynku nasze przychody z reklamy TV i sponsoringu wzrosły rok do roku – mówi Stanisław Janowski, Prezes Zarządu Telewizji Polsat, Grupa Polsat Plus. – W czwartym kwartale 2022 r. liczba użytkowników naszych serwisów internetowych z Interia.pl na czele wzrosła rok do roku o niemal 700 tys., do ponad 21 mln. Zgodnie z planem kontynuujemy budowę naszej pozycji na rynku wydawców online.

W Centrum Produkcji Filmowej i Telewizyjnej Grupy Polsat Plus uruchomione zostało studio telewizyjne o powierzchni 2400 m2 i wysokości 18 m. Można w nim realizować projekty filmowe, telewizyjne, wydarzenia sportowe, koncerty i widowiska z udziałem nawet 2200 osób.

Wyższe ceny abonamentów

W zasięgu sieci 5G Plusa znajduje się już ponad 20 milionów mieszkańców Polski w ponad 1000 miejscowości. Jak informuje Grupa, w wyniku rozwoju technologicznego Plus musiał podnieść ceny abonamentów telefonicznych i usług („strategia more-for-more”). Wskaźnik odejść klientów B2C (churn) utrzymał się na poziomie około 7% w skali roku.

Skutecznie budujemy wartość i lojalność naszych klientów. Stabilna baza 2,5 mln abonentów, czyli 41% wszystkich naszych klientów, korzysta z ofert multiplay – mówi Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii Grupy Polsat Plus. – Pomimo trudnych warunków makroekonomicznych ARPU we wszystkich segmentach klienckich jest w trendzie wzrostowym, co jest zasługą m.in. popularyzacji 5G oraz ofert łączonych z serwisem Disney+.

Działalność społeczna

Grupa Polsat Plus angażowała się w pomoc obywatelom Ukrainy, m.in. zapewniała uchodźcom bezpłatne usługi telekomunikacyjne i telewizyjne oraz dołączyła do akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy”. Łącznie na inicjatywy zapewniające wsparcie naszym sąsiadom przeznaczyła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ponadto Grupa obniżyła ślad węglowy o 84%, a 100% zużywanej przez spółki z Grupy energii pochodziło ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. W połowie roku miała miejsce premiera polskiego zeroemisyjnego autobusu zasilanego zielonym wodorem. NesoBus woził testowo pasażerów w kilku polskich miastach: Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Koninie i Warszawie.

W 2022 r. konsekwentnie realizowaliśmy naszą strategię. W zasięgu sieci 5G Plusa jest już ponad 20 mln mieszkańców Polski. Inwestujemy w ofertę programową, w tym najlepszy sport i nowe seriale. Zgodnie z zapowiedziami dynamicznie rozwijaliśmy projekty z nowego segmentu Czystej Energii – mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, Grupa Polsat Plus.

Nowe inwestycje

Grupa rozpoczęła działalność na rynku nieruchomości. Będzie działać w obszarze budowy, sprzedaży, wynajmu i zarządzania mieszkaniami. Flagową inwestycją jest Port Praski znajdujący się w centrum Warszawy.

W imieniu Rady Nadzorczej spółki Cyfrowy Polsat pragnę podziękować naszym klientom za kolejny wspólny rok, lojalność, zaufanie do naszych usług i produktów, które tworzymy z myślą o nich, oraz motywowanie nas do wprowadzania kolejnych innowacji. Szczególne wyrazy uznania chciałbym przekazać wszystkim pracownikom Grupy, którzy po raz kolejny udowadniają, że dzięki ich zaangażowaniu, pracowitości, wysokiej motywacji i skuteczności wszystkie projekty i zadania są realizowane z sukcesem, a nasza Grupa pozostaje liderem – podziękował Zygmunt Solorz.

Raport roczny Grupy Polsat Plus za 2022 rok dostępny jest na stronie internetowej Grupy.

* dane Mediapanel, grudzień 2022