fot.: Grupa Polsat Plus

Cyfrowy Polsat (Polsat Box) wypłaci rekompensatę abonentom

Prezes UOKiK wydał decyzję wobec Cyfrowego Polsatu. Spółka uruchamiała dodatkowe, płatne usługi bez zgody abonentów.

Prezes UOKiK wydał decyzję wobec Cyfrowego Polsatu. Spółka uruchamiała dodatkowe, płatne usługi bez zgody abonentów.

Sprawa dotyczy opłat za usługi „Ochrona internetu” (program antywirusowy) oraz „Serwis IPLA 3 z 3” (dostęp do treści wideo). UOKiK poinformował, że Cyfrowy Polsat przy zawieraniu lub zmianie warunków umów dotyczących dostępu do internetu aktywował automatycznie jedną lub dwie powyższe usługi.

Konsumenci nie mogli z nich zrezygnować podczas zawierana umowy. Wyłączenie mogło nastąpić dopiero po rozpoczęciu świadczenia usług. Rezygnacja musiała zostać dokonana przez abonenta.

Konsumenci powinni mieć rzeczywistą możliwość wyboru i oceny, czy dana usługa jest im potrzebna i czy chcą ponosić koszty związane z jej uruchomieniem. Opłaty wykraczające poza uzgodnione świadczenie główne, w przypadku Cyfrowego Polsatu poza abonament za usługę dostępu do internetu, muszą zostać przez konsumentów jasno i wyraźnie zaakceptowane najpóźniej w chwili zawierania umowy – poinformował Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Rekompensata – kto otrzyma?

Cyfrowy Polsat musi wypłacić abonentom rekompensatę w zakresie trzech pierwszych faktur zawierających opłaty za aktywowane bez ich wyraźnej zgody usługi dodatkowe. Zwrot należy się tylko osobom, które zrezygnowały z „Ochrony internetu” i „Serwis IPLA 3 z 3” przed otrzymaniem czwartej takiej faktury. Zobowiązanie Cyfrowego Polsatu dotyczy zarówno obecnych, jak i byłych klientów. Polsat Box poinformuje listownie lub mailowo osoby, które są uprawnione do zwrotu. W przypadku byłych abonentów, pieniądze zostaną zwrócone na konto bankowe. Numer trzeba będzie dostarczyć operatorowi, m.in. wysyłając maila lub dzwoniąc na infolinie.

Decyzja Prezesa UOKiK jest nieprawomocna.