Solorz-Żak: zmiany w podatkach mogłyby pobudzić inwestycje

Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, że muszą zostać wprowadzone regulacje podatkowe, które umożliwią rozwój biznesu w Polsce.

Chodzi nie tylko o to, by system był jasny, a przepisy jednoznaczne, ale również o ulgi dla firm, które zachęciłyby je do realizacji inwestycji w Polsce, a nie za granicą.

Zygmunt Solorz-Żak dla Newserii:
Skoro inwestuję cały czas, to dlaczego mam od tego płacić podatek? Co innego gdybym pobierał te pieniądze, to wtedy podatek jest zrozumiały. Ale inwestycje to są nowe miejsca pracy, zatrudnienie, tysiące korzyści dla kraju. Wtedy nie trzeba by było wyjeżdżać zagranicę, tylko można by tutaj dokonywać tych inwestycji.

Według Solorza-Żaka, byłaby to niewielka zmiana podatkowa, na której nie musiałby cierpieć budżet, bo w konsekwencji nowe inwestycje oznaczają szybszy rozwój gospodarki. Podkreślił, iż żeby kapitał nie uciekał z Polski, a wręcz przeciwnie – przychodził do naszego kraju, muszą być wprowadzone regulacje, które umożliwiają rozwój biznesu. Ważne jest również uporządkowanie systemu podatkowego. Dodał, że chciałby, żeby biurokracji nie było, a przepisy były jasne i ewidentne. Przyznał, że płaci podatki w kraju, ale rozumie tych przedsiębiorców, którzy szukają rajów podatkowych i tam realizują swoje inwestycje.

Zygmunt Solorz-Żak dla Newserii:
Oczywiście, że ich rozumiem. Po co ma ktoś płacić podatki w Polsce, jak za granicą są dogodniejsze warunki, nie płacą podatków od inwestycji, np. w Luksemburgu, w Holandii, na Cyprze. Są kraje w Unii Europejskiej, które chronią własne inwestycje.

Rajami podatkowymi zamierza się zająć unijna administracja. Kilka dni temu europosłowie przyjęli rezolucję, w której zgodzili się, by Komisja Europejska do końca przyszłego roku opracowała czarną listę takich państw. Opowiedzieli się również za zmianą przepisów, by uniemożliwić transfer środków do rajów podatkowych oraz by stosować bariery celne w kontaktach handlowych z nimi. Solorz przyznaje, że ujednolicenie przepisów w UE może się sprawdzić.

Zygmunt Solorz-Żak dla Newserii:
Przepisy wszędzie powinny być takie same, tak żeby nie było innych możliwości działania, bo każdego korci, jeśli w innym kraju jest coś lepiej opodatkowane, z korzyścią oczywiście dla przedsiębiorców.

Newseria