„Opowiem Ci o zbrodni 5” już we wrześniu na Crime+Investigation Polsat

„Opowiem Ci o zbrodni” powraca! Od 21 września 2022 w środy o 22:00 znakomici polscy pisarze kryminalni po raz kolejny zmierzą się z głośnymi sprawami kryminalnymi, które wstrząsnęły Polską, a kluczowe sceny ich opowieści odegrają najlepsi polscy aktorzy.

„Opowiem Ci o zbrodni” powraca! Od 21 września 2022 w środy o 22:00 znakomici polscy pisarze kryminalni po raz kolejny zmierzą się z głośnymi sprawami kryminalnymi, które wstrząsnęły Polską, a kluczowe sceny ich opowieści odegrają najlepsi polscy aktorzy.

 

Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Katarzyna Grochola, Igor Brejdygant, Robert Małecki i debiutująca w serii Małgorzata Rogala analizują akta, rozmawiają z bliskimi ofiar oraz śledczymi, którzy pracowali nad sprawami by spróbować dotrzeć do prawdy o zbrodni. Pisarze starają się poznać motywy morderców. Odwiedzają miejsca, w których doszło do tragicznych wydarzeń, odbywają swoistą wizję lokalną po latach.
W tym sezonie po raz kolejny zdecydowaliśmy zaprosić do serii wybitnych polskich aktorów, których udział w poprzedniej edycji programu okazał się strzałem w dziesiątkę. Znakomici polscy pisarze pochylają się nad szokującymi polskimi sprawami i przekazują je naszym widzom w sposób, jaki potrafią jedynie mistrzowie snucia opowieści. Gwiazdorska obsada aktorska pozwala nam głębiej wniknąć w prawdę o ukazywanych zbrodniach. Mamy nadzieję, że widzowie po raz kolejny docenią sposób, w jaki prezentujemy im polską tematykę true crime na antenie naszej stacji.– mówi Agnieszka Kubiak, dyrektor ds. lok.alnych produkcji i kreacji A+E Networks.
Najbardziej kluczowe momenty omawianych spraw odtworzone są w inscenizacjach z obsadą złożoną ze znakomitych polskich aktorów. W piątym sezonie na planie pisarze spotkali się m.in. z Aleksandra Popławską, Marekiem Kalitą, Magdaleną Kumorek, Marcinem Bosakiem, Krystianem Pestą, Adamem Bobikiem, Krzysztofem Stelmaszykiem, Katarzyną Kwiatkowską, Krzysztofem Czeczotem, Krystianem Wieczorekiem i Karoliną Gorczycą.
-Powracają znakomici pisarze i znamienici aktorzy! Rozbudowana, bardziej filmowa część fabularyzowana. Nowa jakość obrazu. Wielowątkowe, zaskakujące, nieoczywiste sprawy, a w wśród nich, szeroki przekrój epok i warstw społecznych. Nowy sezon, nowa odsłona. – mowi Michał Gościk, reżyser serii.
Igor Bejdygant pochyli się nad sprawą Danuty, dyrektorki szkoły jednej z miejscowości pod Radomiem zamordowanej przez swojego męża, który do dziś nie przyznaje się do winy. Wojciech Chmielarz zajął się tragiczną sprawą z Gliwic, gdzie w roku 2001 słuch zaginął po małżeństwie Doroty i Zbigniewa Sobańskich. Po latach śledczy nazywani „łowcami zabójców” ustalili, że para została porwana i brutalnie zamordowana. Max Czornyj opowiada o losach Pawła Tuchlina, znanego opinii publicznej jako Skorpion – jeden z najbardziej przerażających seryjnych zabójców Polski i Europy końca XX wieku. Skorpion mordował przez siedem lat. Zamordował co najmniej dziewięć kobiet, a jedenaście usiłował zabić. Katarzyna Grochola po raz kolejny wybrała sprawę powiązaną z przemocą domową. W 1996 w Kościelisku znika Józef C, ceniony cieśla, mąż i ojciec czwórki dzieci. Mężczyzna, często sięgał po alkohol i stawał się wtedy agresywny. Uznano, że mężczyzna porzucił rodzinę. Jego siostra nie dawała za wygraną i poprosiła o pomoc krakowskie Archiwum X. Robert Małecki w swojej opowieści udaje się do Krakowa, gdzie w roku 1995 zaginął 23-letni student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do dziś nie ustalono, co się z nim stało, jednak śledczy są pewni, że młody chłopak od dawna nie żyje. Debiutująca w programie Małgorzata Rogala przeanalizuje sprawę zazdrosnej żony, która w 2007 roku w Warszawie starała się dowieść rzekomej zdrady swojego małżonka. Brak dowodów nie powstrzymał ją od chęci zemsty. Kobieta zleciła zabójstwo męża.
Opowiem Ci o zbrodni pozostaje jednym z najbardziej cenionych programów Crime+Investigation Polska. Od roku 2018 seria dokumentalna dotarła ponad 2.2 mln widzów z grupy komercyjnej i ponad 3.5 mln widzów w grupie ogólnej. Premierowe odcinki pierwszego sezonu gromadziły średnią widownię na poziomie 9 000, podczas gdy czwarty sezon prawie 15 000, czyli aż 76% powyżej średniej pasma wieczornego na antenie Crime+Investigation Polsat.
W grupie znakomitych polskich pisarzy prowadzących program na przestrzeni czterech poprzednich sezonów znaleźli się: Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Katarzyna Grochola, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska, Katarzyna Puzyńska i Robert Małecki. Od czwartego sezonu inscenizacje kluczowych momentów omawianych spraw wzbogacone zostały udziałem najlepszych polskich aktorów. W obsadzie programu znaleźli się m.in.: Olga Bołądź, Piotr Głowacki, Robert Gonera, Lesław Żurek, Przemysław Bluszcz, Magdalena Berus i Kamil Kula.
Bardzo mnie cieszy, jako autorkę formatu, że program zyskał sympatię widzów.  Myślę, że umiejętność opowiadania historii, jaką prezentują autorzy książek kryminalnych, emocje jakich dostarczają nam popularni polscy aktorzy i świadomość, że opowiadamy o historiach, które zdarzyły się naprawdę, składają się na popularność programu, jakiego nie ma na polskim rynku telewizyjnym. Popularni aktorzy dodają wiarygodności prezentowanym przez nas sprawom. Ich profesjonalizm z pewnością podnosi jakość programu. – komentuje producentka programu Jolanta Gwardys.
Nowe odcinki „Opowiem ci o zbrodni” będą pokazywane w środy, od 21 września o godz. 22:00 w telewizji Crime+Investigation Polsat.