Polsat Cafe pokaże widzom „Więzienie kobiet”

Od 9 maja Polsat Cafe rozpocznie emisję nowej, 9-odcinkowej serii „Więzienie kobiet”. Bohaterkami są kobiety skazane na karę pozbawienia wolności. Widzowie zobaczą, jak wygląda ich życie za kratami. Producentem serialu jest ATM Grupa.

Od 9 maja Polsat Cafe rozpocznie emisję nowej, 9-odcinkowej serii „Więzienie kobiet”. Bohaterkami są kobiety skazane na karę pozbawienia wolności. Widzowie zobaczą, jak wygląda ich życie za kratami. Producentem serialu jest ATM Grupa.

Reżyserka dokumentu, Athena Sawidis, razem z kamerą zagląda do zakładów karnych, w których karę więzienia odbywają kobiety. Osadzone popełniły różne przestępstwa: od kradzieży i paserstwa, po zabójstwo. Poznajemy osadzoną, która pod wpływem alkoholu zabiła przyjaciela, inną, która dopuściła się rozboju, czy młode dziewczyny, które odsiadują wyroki za kradzież. Serial pokazuje, jak wygląda ich życie w zakładzie karnym, czym się zajmują, o czym rozmawiają, jakie są ich marzenia i plany po odbyciu kary. Czy odczuwają wyrzuty sumienia z powodu tego, co zrobiły? Jak sobie z tym radzą? 


Osadzone próbują normalnie żyć mimo odosobnienia: spotykają się na rozmowach przy kawie, robią makijaż, farbują włosy. Kłócą się, świętują urodziny, zwierzają się sobie, żartują z siebie i płaczą. W celach aż buzuje od emocji – tych dobrych i tych złych. Wszystkie mają świadomość, ile straciły, że zawiodły swoich bliskich, że nie odbywają kary za nic. Odosobnienie uczy je także doceniać przywilej pracy płatnej.
W serialu zobaczymy również kobiecą służbę więzienną: oddziałowe, wychowawczynie, psycholożki, które zajmują się osadzonymi.

Realizację takiego serialu jak „Więzienie kobiet” nie da się porównać do pracy nad typowym serialem dokumentalnym – mówi Athena Savidis. I nie chodzi tu wcale o miejsce realizacji, lecz o bohaterki – skazane na karę pozbawienia wolności kobiety. Mając na uwadze, że z każdą z nich wiąże się jakaś życiowa tragedia, ich samych, ich najbliższych, ich ofiar, musimy w kontakcie z nimi wykazać się szczególną ostrożnością. Nasze bohaterki muszą nam zaufać, że nie będziemy ich oceniać ani piętnować. I tylko takie zaufanie i dotrzymywanie zasad naszej z nimi współpracy gwarantuje to, że biorą udział w tym projekcie. Wiedząc, że widzimy w nich nie tyle przestępcę co człowieka, który się pogubił, otwierają się i wpuszczają nas do swojego życia. Tego w więzieniu z kamerą, tego za murami we wspomnieniach.

„Więzienie kobiet” będzie emitowane od 9 maja – w poniedziałki od godz. 21:00, po dwa odcinki