Plus wprowadził dodatkową opłatę w ofertach na kartę

Pod koniec 2021 roku Plus zmodyfikował regulamin ofert na kartę. Właściciel sieci wprowadził dodatkową opłatę za brak aktywności konta.

Pod koniec 2021 roku Plus zmodyfikował regulamin ofert na kartę. Właściciel sieci wprowadził dodatkową opłatę za brak aktywności konta.

Opłata ta dotyczy zarówno ofert Plus na kartę, jak i Plush. Jest pobierana od września 2021 roku i wynosi 3 złote. Abonenci na kartę, których wartość konta na dzień pobrania opłaty jest niższa od tej kwoty, muszą zapłacić za brak aktywności równowartość środków na koncie.

Aby nie została pobrana opłata za brak aktywności, właściciel telefonu musi co najmniej raz w miesiącu wykorzystać wartość konta (rozmowa, SMS, MMS, internet, zakup usług), doładować je lub skorzystać z zakupionych pakietów lub promocji.

20 milionów złotych kary dla Plusa

W 2020 roku UOKiK sprawdził, czy operatorzy komórkowi oddają konsumentom niewykorzystane pieniądze, gdy minie ważność konta na kartę. Wątpliwości wzbudziło to, że brak kolejnego doładowania telefonu na kartę oznaczał, że przepadają środki. Organ, za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów przez Plus, nałożył karę w wysokości 20 433 226 złotych.

Uznałem, że Polkomtel naruszył zbiorowe interesy konsumentów, dlatego nałożyłem na przedsiębiorstwo karę ponad 20 milionów złotych. Liczyliśmy, że operator wystąpi z propozycją wydania decyzji zobowiązującej, pomimo długiego czasu trwania postępowania tak się nie stało. Co więcej – praktyka nadal trwa – poinformował w lutym 2020 roku Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rok później UOKiK zaproponował modyfikację mechanizmu rozliczania niewykorzystanych pieniędzy z kart pre-paid w prawie telekomunikacyjnym. Podczas zakupu usługi lub w późniejszym terminie użytkownik mógłby podać numer konta, na który właściciel telefonii komórkowej musiałby przelać niewykorzystane środki. Jak poinformował organ, w niektórych europejskich krajach takich jak Niemcy, Austria, Węgry, Chorwacja czy Hiszpania zwrot od dawna jest już regułą.