TYLKO U NAS

W marcu pierwsze zmiany w MUX4. Więcej kanałów HD?

Już 28 marca w południowo-zachodniej części Polski nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Przejście na DVB-T2 HEVC dotyczy również MUX4, multipleksu należącego do INFO-Tv-FM i powiązanego z Grupą Polsat Plus.

Już 28 marca w południowo-zachodniej części Polski nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Przejście na DVB-T2 HEVC dotyczy również MUX4, multipleksu należącego do INFO-Tv-FM i powiązanego z Grupą Polsat Plus.

W 2022 roku rozpocznie się kolejny etap refarmingu w Polsce. Dotychczasowy system emisji – DVB-T zostanie zastąpiony nowocześniejszym – DVB-T2. Zmieni się również standard kompresji z MPEG-4 na HEVC. Cały proces będzie realizowany etapowo – pierwszy już 28 marca.

Zmiana standardu nadawania umożliwi umieszczenie większej liczby stacji w multipleksach. Ponadto w naziemnej telewizji cyfrowej pojawi się więcej kanałów w jakości HD, a być może również UHD.

Więcej kanałów w MUX4?

Aktualnie w ofercie MUX4 znajduje się 13 kanałów telewizyjnych (Polsat News, TVP Seriale, Polsat Sport, Polsat Film, Comedy Central, Nickelodeon, Kino Polska, Polsat Sport Extra, Wydarzenia 24 HD, Polsat Comedy Central Extra, Polsat Cafe, Polsat Play i TELE5) i 13 stacji radiowych (m.in. RMF FM, Radio ZET i TOK FM). Te liczby po zmianach mogą się zwiększyć. Polsat Box nie ujawnia jednak jeszcze szczegółów dotyczących nowej oferty, czy też informacji o urządzeniach umożliwiających odbiór zakodowanej paczki kanałów.

Jeśli tylko będziemy mieli coś nowego do przekazania, to uczynimy to niezwłocznie – informuje Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowy Polsat S.A.

Wydarzenia 24 – czarny ekran

W MUX4 bezpłatnie udostępniania jest telewizja Wydarzenia 24. Kanał już teraz nadaje w kompresji HEVC – jest to emisja eksperymentalna. Wiele osób skarży się na brak obrazu, mimo posiadania sprzętu zgodnego z nowym standardem nadawania. Spowodowane jest to parametrami emisji kanału, które są niezgodne z rozporządzeniami.

W ramach eksperymentów możliwe są różne konfiguracje parametrów nadawania sygnałów multipleksów. W ramach regularnych emisji nadawcy powinni nadawać sygnał DVB-T2 dostosowany do możliwości odbiornika, a więc zgodnie z przywołanym wyżej rozporządzeniem – poinformował Witold Tomaszewski, p.o. Rzecznika prasowego UKE.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku odbioru emisji eksperymentalnej BCAST i Telewizji Polsat. Czarny ekran na kanałach Polsat HD, Nowa TV HD, TV Okazje HD, Stars TV HD i EWTN HD obserwuje wiele osób.

EWTN HD
W multipleksie testowym DVB-T2 HEVC dostępna jest stacja EWTN HD

Info-TV-FM jest operatorem telekomunikacyjnym w zakresie radiodyfuzji, świadczy usługi emisji dla nadawców radiowych i telewizyjnych oraz operatorów telefonii komórkowej. Jej właścicielami są spółki Cyfrowy Polsat i Telewizja Polsat. Firma została kupiona na przełomie 2011 i 2012 roku za łączną kwotę w wysokości ponad 29 milionów złotych.