Zygmunt Solorz zburzy SolPol. Na dniach ruszy rozbiórka budynku

Spółka Polsat Nieruchomości planuje zburzyć dom towarowy SolPol. Firma chce zbudować w miejscu budynku i na działce obok ekskluzywny hotel.

Spółka Polsat Nieruchomości planuje zburzyć dom towarowy SolPol. Firma chce zbudować w miejscu budynku i na działce obok ekskluzywny hotel.

SolPol został zbudowany przez spółkę Zygmunta Solorza na początku lat 90. XX wieku. Architektem był Wojciech Jarząbek. Budynek od lat wzbudza kontrowersje. Jedni zachwycają się jego postmodernistycznym, oryginalnym wyglądem, a inni uważają, że ten dom towarowy kompletnie nie pasuje do otoczenia.

Od wielu lat SolPol w dużej mierze stoi pusty. Aktualnie na dole mieści się kilka punktów usługowych, a na wyższych piętrach znajdują się biura, w tym pomieszczenia wrocławskiej redakcji Telewizji Polsat i Polsat News. W przeszłości w budynku zrealizowano kilka edycji reality show „Bar”.

W sierpniu 2021 roku spółka Polsat Nieruchomości uzyskała zgodę na rozbiórkę SolPola. Ta rozpocząć się ma już w drugiej połowie stycznia br., wynika z informacji podanych przez portal miejscawewroclawiu.pl. W miejscu budynku oraz na działce obok przy ul. Franciszkańskiej ma powstać hotel nawiązujący stylem do przedwojennej zabudowy – poinformowała Wyborcza.pl. Na parterze mają znaleźć się butiki, a powyżej czterogwiazdkowy hotel.

Grupa Polsat Plus inwestuje w nieruchomości

W grudniu ub.r. Grupa Polsat Plus przedstawiła strategię 2023+. Jednym z jej filarów jest inwestycja w rynek nieruchomości. Właściciel poinformował, że planuje nabyć udziały w przedsięwzięciu „Port Praski” w Warszawie. Na tę inwestycję grupa planuje przeznaczyć niemal miliard złotych.

Aktualizacja

Jak informuje Wyborcza.pl, rozbiórka budynku najprawdopodobniej będzie opóźniona. Wydział inżynierii miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia nie zaakceptował planów obsługi komunikacyjnej placu budowy.