fot.: Grupa Polsat Plus
tylko u nas

Czy telewizja smart DOM nadaje?

21 czerwca 2018 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na udzielenie koncesji satelitarnej dla kanału Telewizji Polsat o nazwie smart DOM. Czy nowa stacja telewizyjna Grupy Polsat Plus nadaje? Oficjalnie nie, ale wedle zapewnień nadawcy - tak.

21 czerwca 2018 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na udzielenie koncesji satelitarnej dla kanału Telewizji Polsat o nazwie smart DOM. Czy nowa stacja telewizyjna Grupy Polsat Plus nadaje? Oficjalnie nie, ale wedle zapewnień nadawcy – tak.

17 września 2018 roku przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski podpisał koncesję dla stacji smart DOM. Program, zgodnie z treścią dokumentu, ma mieć charakter wyspecjalizowany poradnikowy i być skierowany do widzów powyżej 16. roku życia. W ramówce miały się znaleźć audycje poradnicze, które będą prezentowały różne sposoby radzenia sobie zarówno z technologiami, jak i działającymi w ich ramach urządzeniami. Miały się również pojawić programy instruktażowe dotyczące np. instalacji anten satelitarnych.

Program smart DOM ma na celu przyczynienie się do likwidacji wykluczenia cyfrowego lub technologicznego, ułatwienie odbiorcom korzystania z nowoczesnych technologii i urządzań codziennego użytku – napisano we wniosku do KRRiT.

Zgodnie z zapisami koncesji, telewizja smart DOM powinna rozpocząć rozpowszechnianie programu nie później niż 3 miesiące od daty udzielenia koncesji, czyli najpóźniej na przełomie 2018 i 2019 roku.

Kanał smart DOM (nie) nadaje

W mijającym tygodniu odbyła się konferencja podsumowująca wyniki Grupy Polsat Plus z udziałem Stanisława Janowskiego. Prezes Zarządu Telewizji Polsat odpowiedział na pytanie dotyczące kanału smart DOM. Janowski przyznał, że stacja nie rozpoczęła jeszcze nadawania, a o szczegółach uruchomienia nadawca poinformuje w późniejszym czasie. Fakt nienadawania potwierdza również brak stacji w raporcie kwartalnym Grupy Polsat Plus.

Jednocześnie Grupa Polsat Plus potwierdza fakt nadawania kanału smart DOM. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zobowiązuje nadawcę do zapewnienia odbiorcom dostępu do listy wszystkich dostarczanych przez niego usług medialnych. Spis ten powinien zawierać rozpowszechniane kanały, platformy udostępniania wideo oraz wydawane przez grupę kapitałową dzienniki lub czasopisma. Zgodnie z udostępnioną informacją, 1 listopada 2021 roku Telewizja Polsat Sp. z o.o. (należąca do Grupy Kapitałowej Cyfrowy Polsat sp. z o.o.) rozpowszechniała program telewizyjny o nazwie smart DOM.

Usługi medialne dostarczane przez Cyfrowy Polsat
Zrzut ekranu z dokumentu zawierającego usługi medialne i czasopisma dostarczane przez spółki
z Grupy Kapitałowej Cyfrowy Polsat S.A. – fot. grupapolsatplus.pl

Do momentu publikacji artykułu, nie udało nam się uzyskać wiążącej informacji na temat nadawania kanału smart DOM przez Telewizję Polsat sp. z o.o.

Co z Polsat X, Polsat Reality, Polsat Film 2?

W kwietniu br. Telewizja Polsat uruchomiła testowo trzy nowe kanały: Polsat Reality, Polsat Film 2 oraz Polsat X. Stacje pojawiły się na liście kanałów Cyfrowego Polsatu (aktualnie Polsat Box), ale do tej pory nie zostały dołączone do oferty platformy. Wspomniane kanały telewizyjne „wznowiły nadawanie” po upomnieniu nadawcy przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

– Przewodniczący KRRiT skierował wezwanie do nadawcy. W odpowiedzi nadawca poinformował, że zamierza wznowić nadawanie w kwietniu br. – informowała w kwietniu Teresa Brykczyńska, Rzecznik Prasowy KRRiT.

Prezes Polsatu Stanisław Janowski pytany w maju przez Press przekonywał, że kanały nadają, ale są „w relatywnie wąskiej dystrybucji do ograniczonej bazy abonentów Cyfrowego Polsatu”.

Kanały Grupy Polsat Plus
Loga Polsat Reality i Polsat X pojawiły się w spocie Grupy Polsat Plus – fot. PLUSPL / YouTube

smart DOM – oferta Plusa i Polsat Box

Plus i Polsat Box w swojej ofercie posiadają opcję promocyjną o nazwie „smartDOM”. Dzięki pakietowemu zakupowi różnych usług, np. internetu mobilnego, światłowodowego, telefonii komórkowej i telewizji satelitarnej, abonent może uzyskać dodatkowy rabat, który miesięcznie może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych.

Oferta „smartDOM” jest świadczona od 2014 roku.