tylko u nas

Reklamy w Polsacie a zliberalizowane prawo. Czy bloki reklamowe są dłuższe?

1 listopada weszła w życie znowelizowana ustawa o radiofonii i telewizji. Ustawodawca zrezygnował ze sztywnego limitu 12 minut reklam w ciągu godziny. Sprawdziliśmy, czy w związku ze zmianami w prawie, Grupa Polsat Plus wydłużyła bloki reklamowe.

1 listopada weszła w życie znowelizowana ustawa o radiofonii i telewizji. Ustawodawca zrezygnował ze sztywnego limitu 12 minut reklam w ciągu godziny. Sprawdziliśmy, czy w związku ze zmianami w prawie, Grupa Polsat Plus wydłużyła bloki reklamowe.

Od listopada w polskim prawie określone są dwa przedziały czasowe: 6:00-18:00 i 18:00-24:00, w trakcie których łączny czas nadawania reklam i telesprzedaży nie może przekroczyć odpowiednio 144 i 72 minut. W godzinach nocnych ustawodawca pozwala nadawcom na nadawanie dowolnej liczby takich przekazów handlowych. Dzięki zmianom istnieje możliwość zmodyfikowania długości bloków reklamowych w celu zwiększenia wpływów. Stacje mogą nadawać więcej spotów w momentach, w których jest najwyższa oglądalność. Korzysta z tego między innymi telewizja TVN, która wydłużyła przerwy po godzinie 19:00, przy „Faktach TVN”.

Więcej reklam w Polsacie?

Portal tvpolsat.info przeanalizował długość reklam emitowanych na antenach Telewizji Polsat, TV4 i Polsat Sport w niedzielę, 7 listopada w godzinach 18:00-24:00, w prime-time. Stacje te, zgodnie ze znowelizowanym prawem, w ciągu 6 godzin mogły pokazać nie więcej niż 72 minuty reklam.

Telewizja Polsat niemal bez zmian emituje 12 minut reklam w ciągu godziny. Z naszej analizy wynika, że nadawca zdecydował się na uelastycznienie bloków reklamowych, minimalnie wydłużając wybrane. Stacja w godzinie zegarowej 19:00 prezentowała spoty komercyjne przez 11 minut i 55 sekund, a w kolejnej przez 12 minut i 5 sekund.

Reklamy - Polsat

Druga największa antena Telewizji Polsat – TV4 nie zmieniła ilości i długości bloków reklamowych. W każdej godzinie zegarowej stacja emitowała dokładnie 12 minut reklam, podzielonych na 2 lub 3 bloki. Bez zmian pozostały też momenty, w których przerywano program.

Reklamy - TV4

Polsat Sport, ze względu na specyfikę nadawanych programów, dzięki zmianom może lepiej wykorzystać swój czas antenowy. Stacja zobligowana jest do przerywania transmisji tylko w trakcie przerw wynikających z zasad rozgrywki. Jednak, mimo liberalizacji przepisów, nadawca nie wykorzystał maksymalnie dostępnego czasu reklamowego – emitowano spoty przez 66 minut. W godzinie zegarowej rozpoczynającej się o 18:00, kanał pokazał 8,5 minuty reklam, a o 21:00 – 9 minut. Część niewyemitowanych wcześniej spotów, można było zobaczyć po godzinie 22:00. W tej godzinie zegarowej reklamy były emitowane przez 12,5 minuty, czyli dłużej niż było to możliwe przed 1 listopada.

Reklamy - Polsat Sport

Czas reklamowy dla kanałów Grupy Polsat Plus jest sprzedawany przez Polsat Media. Biuro reklamy jest jednocześnie brokerem dla innych stacji komercyjnych, takich jak AXN, BBC First, Warner TV i Cartoon Network.