fot.: ZE PAK/Polsat

Spółka ZE PAK Zygmunta Solorza uruchomiła elektrownię słoneczną

Konsorcjum ESOLEO i PAK Serwis zbudowały dla grupy ZE PAK największą elektrownię słoneczną w Polsce. Powstała ona w gminie Brudzew i ma moc 70 MWp.

Konsorcjum ESOLEO i PAK Serwis zbudowały dla grupy ZE PAK największą elektrownię słoneczną w Polsce. Powstała ona w gminie Brudzew i ma moc 70 MWp.

Farma składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje ok. 100 ha terenu. Jeszcze niedawno był to teren wykorzystywany przez Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego. Przy budowie farmy, spółka ESOLEO zaangażowała m.in. byłych górników, którzy zostali przekwalifikowani i realizują kolejne projekty związane z energią odnawialną.

To jedna z największych w Polsce inwestycja w zieloną energię zrealizowana przez prywatny kapitał. Nasza nowoczesna i obecnie największa w Polsce elektrownia słoneczna to kolejny milowy krok w transformacji energetycznej zarówno ZEPAK, jak i całego regionu Wielkopolski. Chcemy, aby do 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł – w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA.

Zgodnie z informacją przesłaną przez właścicieli, elektrownia słoneczna w Brudzewie przyczyni się do zmniejszenia wzrostu temperatury atmosfery. Jest to kluczowe dla spowolnienia zmian klimatycznych. Rocznie elektrownia ma produkować ok 68 188 MWh, co przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 56,7 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie.

Zielona energia z Brudzewa popłynęła dwa dni przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego COP 26, zwanego „szczytem ostatniej szansy” dla świata na porozumienie w sprawie zatrzymania globalnego ocieplenia. – Takie inwestycje pokazują, że przy porozumieniu wszystkich: biznesu, mieszkańców i samorządu, możemy ten wyścig na rzecz ochrony klimatu wygrać – mówi Mariusz Klimczak, Prezes ESOLEO Sp. z o.o.

Z prądu produkowanego przez elektrownię słoneczną w Brudzewie korzystać będzie Grupa Polsat Plus. Polkomtel podpisał w marcu 2021 roku długoterminową umowę na dostawę energii ze źródeł odnawialnych, w tym z farmy w Brudzewie.

ZE PAK jest największym prywatnym producentem energii elektrycznej w Polsce. W 2020 roku Grupa wyprodukowała 4,85 TWh energii elektrycznej. Spółka jest kontrolowana przez Zygmunta Solorza. Firma realizuje aktualnie plan transformacji energetycznej. Aktywa oparte o węgiel brunatny będą stopniowo wycofywane – produkcja energii z tego surowca zostanie zakończona do końca tej dekady. ZE PAK planuje produkować m.in. energię jądrową i z wiatru.