fot.: Orsted / YouTube

ZE PAK i Ørsted chcą zbudować morską farmę wiatrową na Bałtyku

ZE PAK oraz Ørsted podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w nadchodzącej aukcji na lokalizację farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

ZE PAK oraz Ørsted podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w nadchodzącej aukcji na lokalizację farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

W kolejnym kroku – po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych – ZE PAK i Ørsted utworzą wspólne przedsięwzięcie (joint venture), w którym każda ze spółek będzie miała 50% udziałów. Partnerzy wezmą wspólnie udział w nadchodzących aukcjach na morskie lokalizacje na Bałtyku. Sukces w tym przetargu otworzy im drogę do udziału w planowanych w 2025 i 2027 roku aukcjach na wsparcie (CfD) dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Energia z wiatru to jeden z filarów strategii ZE PAK przejścia na produkcję zeroemisyjnej energii i cieszę się, że mamy możliwość rozpoczęcia współpracy właśnie z Ørsted. Jeśli na poważnie myśli się o morskiej energetyce wiatrowej, to Ørsted – światowy numer 1 w tej dziedzinie, jest najlepszym z możliwych partnerów. Potencjał, osiągnięcia oraz doświadczenie Ørsted w produkcji czystej energii są naprawdę imponujące i bez wątpienia mogą wspomóc transformację energetyczną zarówno ZE PAK, jak i całej polskiej energetyki – mówi Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.

Technologia Ørsted

Ørsted jest duńską firmą rozwijającą technologię i budującą morskie oraz lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i elektrociepłownie opalane biomasą. Polski oddział firmy współpracuje z PGE w projekcie budowy „Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica” o mocy 2,5 GW.

Polska jest strategicznie ważnym rynkiem dla Ørsted. Mamy nadzieję na dalsze rozszerzenie naszej obecności i inwestycji, aby pomóc Polsce w pozyskiwaniu czystych zasobów energetycznych, które są obficie dostępne na Morzu Bałtyckim. Cieszymy się, że możemy nawiązać współpracę z ZE PAK, który rozpoczął realizację ambitnej zielonej transformacji i którego strategia przejścia z paliw kopalnych na energię odnawialną pomoże Polsce osiągnąć cele redukcji emisji dwutlenku węgla – informuje Rasmus Errboe, Wiceprezes odpowiedzialny za Europę kontynentalną w Ørsted.

ZE PAK jest największym prywatnym producentem energii elektrycznej w Polsce. W 2020 roku Grupa wyprodukowała 4,85 TWh energii elektrycznej. Spółka jest kontrolowana przez Zygmunta Solorza. Firma realizuje aktualnie plan transformacji energetycznej. Aktywa oparte o węgiel brunatny będą stopniowo wycofywane – produkcja energii z tego surowca zostanie zakończona do końca tej dekady. ZE PAK planuje produkować m.in. energię ze słońca i jądrową.

Stowarzyszenie „Program Czysta Polska”

W 2019 roku Zygmunt Solorz powołał stowarzyszenie, którego celem jest uświadamianie Polaków w jakim środowisku żyją oraz inspirowanie do dyskusji i działań proekologicznych. „Program Czysta Polska” wraz z Grupą Polsat Plus wspiera projekty związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Spółki powiązane z Solorzem między innymi wprowadziły w ramach swojej floty samochody zeroemisyjne. Ponadto telewizja Polsat News co tydzień zaprasza na program o klimacie i ochronie środowiska – „Czysta Polska”.