fot.: Sony Professional

Grupa Polsat Plus z wozem transmisyjnym 4K HDR

Firma Sony Professional Solutions wraz z Telewizją Polsat zaprezentowały film z budowy nowego wozu transmisyjnego 4K IP, który ma zostać udostępniony do użytku jeszcze w tym roku.

Firma Sony Professional Solutions wraz z Telewizją Polsat zaprezentowały film z budowy nowego wozu transmisyjnego 4K IP, który ma zostać udostępniony do użytku jeszcze w tym roku.

W kwietniu Telewizja Polsat poinformowała, że do floty produkcyjnej dołączy nowy wóz transmisyjny, który będzie wykorzystywał technologie IP do produkcji i przesyłu sygnału. Jest przygotowywany przez Sony we współpracy z firmami 4Vision i Autokontener. Realizacja programów będzie możliwa m.in. w formacie TV UHD/HD HDR z dźwiękiem Dolby 5.1.4 Atmos oraz stereofonicznym.

Najważniejszą rzeczą to jest przede wszystkim format obrazu. Przechodzimy z HD na UHD. To oznacza cztery razy więcej informacji dla widza – informuje Andrzej Szymański, dyrektor techniczny stacji Polsat – Oczywiście należy wspomnieć o technice HDR. Co z kolei przekłada się na jeszcze lepsze odwzorowanie barw naturalnych, barw, które nas otaczają. Na to, co widz widzi na ekranie.

Podstawą zarządzania i sterowania całą infrastrukturą produkcyjną są programy Live Element Orchestrator i IP Live System Manager. 14-metrowy wóz transmisyjny będzie również wyposażony m.in. w kamery 4K HDR HDC-3500 i HDC-P50 oraz mikser wideo XVS-9000.

Wóz transmisyjny 4K - Polsat
fot. Sony Professional
Wnętrze wozu 4K - Polsat
fot. Sony Professional
Wnętrze wozu 4K - Polsat
fot. Sony Professional

Wkrótce centrum produkcyjne

Dyrektor techniczny Telewizji Polsat poinformował też, że w niedalekiej przyszłości nadawca planuje zbudować centrum produkcyjne, z którego wydarzenia kulturalne i sportowe będą mogły być realizowane zdalnie. Dzięki temu zostaną zoptymalizowane koszty produkcji sygnału – jedna załoga będzie mogła obsłużyć kilka różnych realizacji telewizyjnych.

W maju 2021 roku Telewizja Polsat była odpowiedzialna za produkcję sygnału finału Ligi Europy UEFA, który odbywał się w Polsat Plus Arena Gdańsk. Wówczas nadawca wynajął od ATM System i Ekstraklasa Live Park wozy transmisyjne umożliwiające produkcję w jakości 4K.

Polsat Box z dekoderem 4K

We wrześniu do oferty Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat) został wprowadzony dekoder 4K. Urządzenie ma wbudowaną funkcję DUO, która pozwala podłączyć dekoder zarówno do sygnału z anteny satelitarnej, jak i telewizji kablowej IPTV dostępnej przez internet. Do jego obsługi służy pilot Bluetooth.

Ponadto abonentom udostępniono kanały 4K, takie jak: Eleven Sports 1 4K, Insight TV UHD, Fashion TV 4K i NASA TV UHD. Poza kanałami 4K abonenci Polsat Box mają dostęp do treści VOD w jakości 4K w serwisie Polsat Box Go. Usługa ta umożliwia również oglądanie wybranych meczów Ligi Mistrzów UEFA w rozdzielczości Ultra HD.

Polsat Sport Premium 4K
fot. polsatboxgo.pl

Źródło: Sony Professional, Satkurier.pl