Nie żyje Ryszard Kotys

Wczoraj w nocy po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta. Znany m.in. z roli Mariana Paździocha w serialu telewizji Polsat "Świat według Kiepskich". Miał 88 lat.

W 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przez następne lata występował na deskach wielu teatrów.

W ciągu ponad 65 lat kariery zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Największą popularność przyniosła mu rola Mariana Paździocha, sąsiada Ferdynanda Kiepskiego, w serialu telewizji Polsat „Świat według Kiepskich”, w którym grał od 1999 r.

Na dużym ekranie zadebiutował w 1954 r. u Andrzeja Wajdy w filmie „Pokolenie”. Wystąpił m.in. w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” i „Lalce” Wojciecha Hasa, „Skoku” Kazimierza Kutza, „Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego, „Wodzireju” Feliksa Falka, „Pokoju z widokiem na morze” Janusza Zaorskiego, „Vabank”, „Vabank II, czyli riposta” i „Kingsajzie” Juliusza Machulskiego. Można go było oglądać również m.in. w roli sekretarza PZPR w „Konsulu” Mirosława Borka, ojca w „Erratum” Marka Lechkiego i członka komisji etyki lekarskiej w „Bogach” Łukasza Palkowskiego.

W 2018 r. aktor przeszedł ciężkie zapalenie płuc, po którym nie wrócił już do pełnej sprawności. W ostatnim czasie ze względu na zaawansowany wiek i pogarszający się stan zdrowia aktor wycofał się z występów w teatrze i filmach, jednak wciąż występował w serialu „Świat według Kiepskich”.

W 1999 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: polsatnews.pl