fot.: Pixabay

Netia ostrzega przed fałszywymi ankietami. „Oszuści podszywają się pod naszą firmę”

Netia poinformowała o ponownym nasileniu się akcji phishingowych, w których osoby podszywające się pod tę firmę (i inne znane marki) próbują wyłudzać dane kart płatniczych.

– W ostatnich dniach odnotowujemy coraz więcej zgłoszeń w sprawie rzekomych konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, które miałaby organizować Netia. W rzeczywistości ktoś podszywa się pod naszą firmę (i wiele innych, znanych marek) i pod pretekstem konkursu, próbuje wyłudzić dane kart płatniczych i okraść ich posiadaczy! – ostrzega Netia.

screen: my.netia.pl

Jak tłumaczy operator, użytkownik otrzymuje informacje o konkursie droga mailową lub SMS-ową z linkiem prowadzącym do witryny, na której wyświetlana jest ankieta/ogłoszenie o konkursie z nagrodami.

– Po krótkiej ankiecie (kilka pytań, które uprawdopodabniają jej prawdziwość i mają uśpić czujność potencjalnej ofiary) pokazywana jest informacja o konieczności wpłacenia niewielkiej kwoty (najczęściej po pretekstem pokrycia kosztów dostawy) i pojawia się formularz, w którym użytkownik proszony jest o wpisanie danych swojej karty kredytowej (numer, daty ważności i numer CVV). To może niestety skutkować oczyszczeniem konta przez przestępców – czytamy w oświadczeniu.

Netia apeluje o o czujność i zapewnia, że nie prowadzi kampanii marketingowych, badań satysfakcji klienta, ani żadnych innych akcji, w ramach których prosi o dokonanie płatności, czy podanie numerów kart płatniczych, ani nigdy nie prosimy o wpłaty na pokrycie kosztów wysyłek.

– Jeżeli ktoś spotkał się z taką sytuacją i podał w takiej fałszywej ankiecie dane swojej karty kredytowej/płatniczej, to doradzamy, aby jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem i zastrzec kartę. Zazwyczaj bank (wystawca karty) zasugeruje też ewentualne dodatkowe kroki, które warto podjąć jak np. w przypadku utraty środków zgłoszenie przestępstwa organom ścigania – informuje Netia.