fot.: Pixabay

Wyniki Cyfrowego Polsatu za I kwartał. 184 mln zł zysku

Grupa Cyfrowy Polsat, mimo wprowadzonego w kraju stanu epidemii, dobrze rozpoczęła 2020 r. Przychody Grupy wyniosły 2,85 mld zł, EBITDA przekroczyła 1 mld zł, a zysk netto osiągnął poziom 184 mln zł.

– Wraz z ogłoszeniem stanu epidemicznego niezwłocznie podjęliśmy wiele istotnych dla naszych pracowników, klientów i całego społeczeństwa decyzji. W trosce o zdrowie naszych pracowników w bardzo krótkim czasie przestawiliśmy się na nowe, zdalne sposoby pracy i bez opóźnień realizujemy zaplanowane projekty. Wszystkim klientom zaproponowaliśmy bezpłatne bonusy ofertowe w postaci dodatkowych kanałów czy pakietów danych. Jako polska firma ciesząca się dobrą kondycją od początku epidemii aktywnie angażujemy się również w pomoc w walce z koronawirusem – mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

Za ponad 16 milionów złotych razem z naszym głównym udziałowcem Zygmuntem Solorzem kupiliśmy i przekazaliśmy Ministerstwu Zdrowia i Polakom 200 tysięcy testów na koronawirusa wraz z niezbędną aparaturą laboratoryjną. Na pomoc służbie zdrowia wraz z Fundacją Polsat i firmami biorącymi udział w naszym specjalnym bloku reklamowym przeznaczyliśmy wiele milionów złotych, a dzieciom z domów dziecka i rodzin zastępczych przekazaliśmy 2200 tabletów do nauki zdalnej – dodaje Mirosław Błaszczyk.

Dwa tygodnie temu Telewizja Polsat zawarła przedwstępną umowę zakupu Grupy Interia. Jest to strategiczna decyzja dla rozwoju Grupy Polsat, która przyczyni się do zajęcia przez nią istotnej pozycji w Internecie.

– Grupa Interia jest wiodącym graczem w segmencie internetowym. Widzimy ogromną skalę możliwości i synergii, jakie stwarza dla nas ta inwestycja. Liczymy na dynamiczny rozwój Interii i planujemy podwoić jej wynik EBITDA w okresie średnioterminowym – uzasadnia Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

– Za rozsądną cenę kupujemy dobrze prowadzony biznes, z kompetentnym zespołem i o silnej pozycji na rynku internetowym. Doskonale pasuje do strategii Telewizji Polsat. Chcemy dostarczać atrakcyjne treści wszystkimi możliwymi kanałami dystrybucji. Nasza oferta dla reklamodawców zostanie wzbogacona o bardzo efektywne internetowe formaty reklamowe o szerokim zasięgu. To także dla nas istotne wzmocnienie na dynamicznie rosnącym rynku reklamy online, a jednocześnie doskonały kanał komunikacji z naszymi obecnymi i przyszłymi klientami – dodaje Stanisław Janowski, Prezes Zarządu Telewizji Polsat.

Kolejnym ważnym wydarzeniem jest uruchomienie pierwszej w Polsce sieci 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD.

Cyfrowy Polsat kupił też operatora BCAST.

 

Najważniejsze dane operacyjne za I kwartał 2020 r.

 •  Pozyskanie w styczniu br. 2-milionowego klienta oferty multiplay – skuteczna realizacja strategii dosprzedaży usług.
 • Stabilny wzrost liczby klientów usług wiązanych − o 157 tys. (8%) r/r do 2 mln, co stanowi 36% bazy klientów kontraktowych.
 •  Do 6,12 mln wzrosła liczba usług posiadanych przez tę grupę klientów.
 • Obniżka wskaźnika churn do bardzo niskiego poziomu wynoszącego 6,6% w skali roku.
 • Mocny przyrost liczby usług kontraktowych – o 466 tys. r/r do 14,80 mln (stanowią one 84,9% wszystkich świadczonych usług).
 • Kolejny okres wzrostu liczby usług telefonii komórkowej – o 564 tys. r/r do 8 mln, co jest efektem skutecznej realizacji strategii dosprzedaży usług do pojedynczego klienta oraz wprowadzenia atrakcyjnych taryf adresowanych do klientów kontraktowych, jak również wysokiego popytu wśród klientów biznesowych na usługi m2m.
 • Łączna liczba kontraktowych usług płatnej telewizji wyniosła 5 mln.
 • Wysoka, stabilna baza usług Internetu wynosząca 1,8 mln. W I kwartale 2020 r. klienci detaliczni Cyfrowego Polsatu i sieci Plus przetransferowali ok. 350 PB danych (wzrost o 33% r/r). W zasięgu sieci LTE Grupy jest blisko 100% Polaków, a LTE Advanced – 82% mieszkańców kraju.
 •  Stabilna baza 5,6 mln klientów kontraktowych.
 • Wzrost wskaźnika nasycenia usługami przypadającymi na klienta – o 4,3% r/r, a każdy z nich posiadał średnio 2,6 usługi z portfolio Grupy.
 •  Średni przychód od klienta kontraktowego (ARPU) wzrósł o 3% r/r i wyniósł 85,4 zł.
 • Stabilna baza prepaid na poziomie ponad 2,6 mln z rosnącym ARPU na poziomie 20,7 zł.
 • Zgodnie z długoterminową strategią kanały Grupy Telewizji Polsat pozostawały w czołówce rynku oglądalności w grupie komercyjnej, osiągając wynik 23,3% – 9,9% kanału głównego oraz 13,4% kanałów tematycznych.
 •  Przychody Grupy Telewizji Polsat z reklamy telewizyjnej i sponsoringu wyniosły 263 mln zł, dzięki czemu udział Grupy w rynku reklamy TV wyniósł 28,1%.

Wyniki finansowe Grupy Cyfrowy Polsat

 

mln PLN

I kwartał 2020

I kwartał 2019

zmiana r/r

Przychody ze sprzedaży

2 849

2 792

2%

EBITDA

1 027

1 038

-1,1%

Marża EBITDA

36,0%

37,2%

-1,2 p.p.

 

Wyniki finansowe segmentu usług świadczonych klientom indywidualnym i biznesowym

 

mln PLN

I kwartał 2020

I kwartał 2019

zmiana r/r

Przychody ze sprzedaży

2 453

2 398

2%

EBITDA

880

893

-1%

Marża EBITDA

35,9%

37,2%

-1,3 p.p.

Wyniki finansowe segmentu nadawania i produkcji telewizyjnej

 

mln PLN

I kwartał 2020

I kwartał 2019

zmiana r/r

Przychody ze sprzedaży

461

455

1%

EBITDA

147

146

1%

Marża EBITDA

31,9%

32,1%

-0,2 p.p.

Raport za I kwartał 2020

Prezentacja wynikowa