fot.: Pixabay

Polsat News odkodowany w MUX4. Testy HbbTV

Cyfrowy Polsat i Telewizja Polsat przetestują HbbTV w telewizji naziemnej. Zostaną również przeprowadzone testy techniczne mające na celu zwiększenie zasięgu MUX4. W związku z tym Polsat News został odkodowany.

Obecnie MUX4 dociera tylko do około 33% populacji Polski. Cyfrowy Polsat wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na czasowe przeprowadzenie emisji eksperymentalnej w czterech nowych lokalizacjach na częstotliwości z wykorzystaniem sygnału: Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Film, Polsat Cafe, Polsat Play, celem rozpoznania możliwości wdrożenia zaawansowanych usług dla klientów końcowych technologii hybrydowych, łączących linearny przekaz sygnałów telewizji naziemnej emitowanych w technologii DVB-T/DVB-T2 i przekaz internetowy w technologii HbbTV, w tym nowych kodeków wideo.

W ramach testów, w naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie, Katowicach, Poznaniu oraz Trójmieście zostanie włączona emisja kanału Polsat News w technologii DVB-T oraz w dalszym etapie testów, w technologii drugiej generacji NTC – DVB-T2. Zostaną przeprowadzone testy aplikacji i usług hybrydowych oraz oszacowana wielkość populacji, do której dociera sygnał oraz która ma możliwość odbioru takiego sygnału. Testy pozwolą na późniejsze docelowe poszerzenie zasięgu kanałów nadawanych w ramach MUX4 oraz zastosowanie optymalnych rozwiązań.

Ponadto nowe rozwiązania hybrydowe będą sprawdzane podczas emisji kanałów Telewizji Polsat nadawanych w ramach MUX2 i MUX4. W celu umożliwienia przetestowania nowych usług jak najszerszej grupie widzów, kanał Polsat News nadawany w ramach MUX4 został odkodowany i udostępniony jako otwarty.

W najbliższym czasie będą więc testowane możliwości usług HbbTV na kanałach Telewizji Polsat nadawanych w ramach MUX2, MUX4 oraz w czterech nowych lokalizacjach testowych. Testy rozpoczynają się już dzisiaj, tj. 20 września 2019 roku.

MUX4 służy do emisji kanałów oferowanych płatnie w ramach TV Mobilnej Cyfrowego Polsatu.

Warto dodać, że w poprzednim tygodniu kanały Grupy Polsat, za pomocą usługi HbbTV, promowały Galę Sztuk Walki – KSW 50 w Londynie. Użytkownicy mogli obejrzeć zwiastun, przeczytać więcej informacji na temat uczestników walk oraz dowiedzieć się, jak zakupić usługę PPV w IPLI.

Aktualizacja

Z nadajników w Warszawie, Katowicach, Poznaniu oraz Trójmieście jest nadawany Polsat News w jakości HD. W MUX4 jest emitowany Polsat News w standardowej rozdzielczości.