Zmarła Krystyna Feldman

W wieku 87 lat zmarła Krystyna Feldman – znana aktorka teatralna i filmowa. Widzom znana m.in. z roli babki w serialu Polsatu - Świat według Kiepskich. Przez całe życie zagrała w kilkudziesięciu filmach.

W wieku 87 lat zmarła Krystyna Feldman – znana aktorka teatralna i filmowa. Widzom znana m.in. z roli babki w serialu Polsatu – Świat według Kiepskich. Przez całe życie zagrała w kilkudziesięciu filmach.

Nasze rodzinne stosunki serialowe może nie zawsze układały się najlepiej, choć zawsze wychodziło na to, że bohaterowie się kochali. Nasze stosunki poza planem były rodzinne i wspaniałe – powiedział aktor Andrzej Grabowski (serialowy Ferdynand Kiepski) na wieść o śmierci Feldman. Przypomniał, że Feldman około dwóch lat temu wycofała się z serialu, m.in. ze względów zdrowotnych. – Kręciła z nami pożegnalne odcinki, zrobiliśmy jej wtedy wspaniałe pożegnanie, popłakała się. Już wtedy żałowała, że nie będzie grała i już wtedy zapowiadała, że jeszcze kiedyś z nami zagra – mówił Grabowski.

Krystyna Feldman ur. 1 marca 1920 we Lwowie, polska aktorka charakterystyczna, znana głównie z wyrazistych epizodów. Była córką aktora, specjalizującego się w rolach szekspirowskich, Ferdynanda Feldmana i wokalistki operowej Katarzyny Feldman. W czasie II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej. W 1937 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie, po czym debiutowała w lwowskim Teatrze Miejskim. Na scenę teatru lwowskiego powróciła po wyzwoleniu miasta w 1944 roku. Zagrała wówczas męską rolę Staszka w Weselu Wyspiańskiego, reżyserowanym przez Aleksandra Bardiniego. Po wojnie występowała w teatrach m.in. Łodzi, Szczecina, Opola, Krakowa i Poznania. Od 1983 roku była aktorką poznańskiego Teatru Nowego. Zagrała również kilkanaście ról w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. u Jerzego Antczaka, Andrzeja Barańskiego, Rudolfa Zioły i trzykrotnie u Izabelli Cywińskiej

Źródło: media2.pl, gazeta.pl, wikipedia.pl