Polsat broni Nieustraszonych

Sąd Okręgowy w Warszawie powoła biegłego psychologa, który orzeknie, czy program Nieustraszeni, emitowany na antenie TV Polsat, zawierał treści mogące mieć negatywny wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny młodzieży.

Sąd Okręgowy w Warszawie powoła biegłego psychologa, który orzeknie, czy program Nieustraszeni, emitowany na antenie TV Polsat, zawierał treści mogące mieć negatywny wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny młodzieży.

3 lata temu KRRiT za wyemitowanie \”Nieustraszonych\” w czasie chronionym nakazała Polsatowi zapłacenie 400 tys. złotych kary. Stacja odwołała się od tej decyzji. Negatywne oddziaływanie tego programu nie jest oczywiste. Należy przeprowadzić badania naukowe, które udowodnią, że określone sceny negatywnie wpływają na rozwój dzieci – powiedział w czwartek w sądzie radca prawny Polsatu Stefan Cieśla. Dodał, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dopuszcza kreskówki z bezsensowną przemocą, w których Kaczor Donald rzuca wielokrotnie o ścianę Myszką Miki, co niczemu nie służy. A program miał za cel przełamanie fobii i kompleksów uczestników programu.

W programie została naruszona moralność, a celem tej audycji był bieg po nagrodę, a nie cel wychowawczy – ripostował radca prawny KRRiT, Wojciech Wałachowski. Dwa lata temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że sześć odcinków Nieustraszonych wyemitowanych przez Polsat w 2004 r. w godz. 21.35-22.35, zawierały treści niedopuszczalne dla młodych widzów i nałożyła na Polsat karę 400 tys. zł. W kwestionowanych przez KRRiT odcinkach, uczestnicy programu musieli m.in. wypić zmiksowane świńskie mięso (serce, wątrobę, języki, ryje) ze świeżą krwią, zjeść oczy owiec, które wcześniej pokazano w zagrodach, wydobywać śliwki ustami z akwarium pełnego węży lub kurze łapki z naczynia pełnego mięsożernych larw i karaluchów. Polsat nie zgodził się z argumentacją KRRiT i odwołał się do sądu. KRRiT przedstawiła opinię psychologa Jacka Santorskiego, który uznał, że m.in. ze względu na porę emisji programu, brak tablicy ostrzegawczej, a także stosownego komentarza \”nie można wykluczyć\”, że program mógł niekorzystnie wpłynąć na osoby wrażliwe. W czwartek w sądzie radca prawny Polsatu powiedział, że jeżeli biegły psycholog powołany przez sąd uzna, że program Nieustraszeni zawierał treści mogące negatywnie wpłynąć na rozwój psychiczny i fizyczny dzieci, Polsat uzna swoją winę i zapłaci karę nałożoną przez KRRiT.

Źródło: wirtualnemedia.pl