fot.: Superstacja

Eliza Michalik odeszła z Superstacji. „To była oczywista, naturalna i jedyna możliwa decyzja”

Eliza Michalik odeszła z Superstacji. Ostatni program poprowadziła w poniedziałek, 4 czerwca.

– 4 czerwca zdecydowałam o rozstaniu się z Superstacją. Powodem była (…) zmiana profilu stacji i usunięcie z niej tematów politycznych. Ponieważ nie wyobrażam sobie wykonywania mojej pracy bez podejmowania tematów politycznych, to była oczywista, naturalna i jedyna możliwa decyzja – poinformowała Eliza Michalik w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

– Chcę bardzo serdecznie i z całego serca podziękować wszystkim moim wspaniałym gościom, których przez 12 lat oglądaliście Państwo w „Nie ma żartów” i w „Szpilach” i Moim Widzom, inspirującym, fantastycznym ludziom, bez których moja praca nie miałaby sensu – dodała publicystka.

W paśmie dotychczas zajmowanym przez premierowe wydania „Nie ma żartów”, czyli o 18:45, Superstacja pokazuje powtórkowe odcinki cyklu.

– Wiem, że się jeszcze spotkamy. Jestem tego pewna, mimo, że zgadzam się z dr Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który zwrócił dziś uwagę na niepokojąco kurczącą się przestrzeń debaty publicznej. Żegnając się rolą publicystki Superstacji chcę jeszcze raz powtórzyć to, o czym mówiłam wiele razy w moich programach: wolność słowa, nieskrępowana możliwość wyrażania własnych opinii, także, a nawet przede wszystkim krytycznych wobec rządu, jest tlenem i krwiobiegiem demokracji, a jej ograniczanie groźnym zwiastunem ograniczania praw obywatelskich. Nie ma wolnego zdrowego społeczeństwa bez możliwości mówienia, co się myśli, bez oglądania się na cenzurę – czytamy w oświadczeniu Elizy Michalik

– Dla wielu z nas, dziennikarzy i dla wielu właścicieli mediów, wydawców i producentów, prawidłowe, zdrowe wykonywanie naszej pracy stało się bardzo trudne, niekiedy trudne ekstremalnie. Tak nie powinno być. Coraz groźniejszy i trudniejszy jest też klimat społeczny i polityczny, w którym informujemy Państwa o poczynaniach polityków i usiłujemy prześwietlać ich działania, w najlepiej pojętym interesie społecznym. Propaganda, nienawiść i podziały społeczne stają się nie do zniesienia i sprawiają, że wszyscy czujemy się jak na wojnie. Zawsze wierzyłam i wciąż wierzę, że razem możemy to zmienić. Jeszcze raz dziękuję za 12 lat współpracy i róbmy swoje! – poinformowała Eliza Michalik.

Od kilku dni w Superstacji ograniczono tematy polityczne. Do programów nie są zapraszani politycy. Zmianę profilu stacji Polsat tłumaczy niezadowalającymi wynikami oglądalności.

Z Superstacją Eliza Michalik była związana od 12 lat. Prowadziła programy: „Nie ma żartów”, „Szpile”, „Gilotyna”, „Do Elizy” oraz „Z Elizą na plaży”.