Polsat kupuje kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV, Vox Music TV, Fokus TV i Nowa TV

MN 04/12/2017
Polsat kupuje kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV, Vox Music TV, Fokus TV i Nowa TV
 Grupa Polsat, kontynuując realizację dotychczasowej strategii w segmencie nadawania i produkcji telewizyjnej, w wyniku umowy zawartej z Grupą ZPR Media nabyła 100% udziałów w spółkach posiadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 34% udziałów w spółce będącej właścicielem stacji Fokus TV i Nowa TV, a jednocześnie zawarła umowę przedwstępną zakupu kolejnych 15% udziałów w tej spółce w przyszłości.

Łączna wartość transakcji to ok. 103 mln zł i zostanie sfinansowana ze środków własnych Grupy. Dzięki transakcji Grupa Polsat, reprezentująca polski kapitał, umacnia swoją pozycję w rywalizacji z międzynarodową i krajową konkurencją na rynku medialnym.

Stacje Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV istotnie wzmacniają ofertę muzyczną Telewizji Polsat, a współpraca z kanałami Nowa TV i Fokus TV stanowi atrakcyjne uzupełnienie kompleksowej oferty programowej jej kanałów. Wszystkie stacje mają ugruntowaną pozycję rynkową oraz solidne wyniki oglądalności – łącznie ok. 3% w grupie komercyjnej w okresie pierwszych dziesięciu miesięcy bieżącego roku.

– Nabycie nowych kanałów oraz nawiązanie współpracy w zakresie rozwijania dwóch kolejnych stacji dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej doskonale wpisują się w strategię naszej Grupy, której celem jest utrzymanie silnej pozycji rynkowej, mierzonej wynikami oglądalności, na ciągle fragmentaryzującym się rynku – mówi Maciej Stec, Członek Zarządu, Cyfrowy Polsat S.A. i Telewizja Polsat Sp. z o.o.

– Na rynku medialnym, zarówno polskim jak i światowym, nadeszły czasy konsolidacji. Główny konkurent kanału Fokus TV, którego udało nam się wyprzedzić pod względem oglądalności, czyli Discovery, na rynku globalnym zakupił Scripps Networks Interactive, a co za tym idzie w Polsce kupił TVN. Kupił także od Agory kanał Metro, rywalizujący z Nową TV na MUX 8. Nasze telewizje Eska TV, Polo TV, Fokus TV, Nowa TV i pozostałe stworzyliśmy od zera i jesteśmy z nich dumni. Jednocześnie chcemy, aby mogły się one nadal się rozwijać i mamy świadomość, że w obecnych czasach potrzebują wsparcia silnego gracza. Cieszymy się, że wspólnie z Grupą Polsat pozostajemy w tym biznesie i nadal na podstawie zawartej umowy będziemy zarządzać stworzonymi przez nas kanałami. Jako Grupa ZPR Media skupimy się także na produkcji contentu telewizyjnego w oparciu o synergię z naszymi markami – mówi Zbigniew Benbenek, Przewodniczący Rady Nadzorczej spółek ZPR Media SA i Time SA.

Ogłoszona transakcja i współpraca w zakresie tworzenia dwóch kanałów oznacza nowe, ciekawe treści dla widzów zarówno Telewizji Polsat, jak i kanałów Grupy ZPR Media oraz nowe możliwości rozwoju stacji Nowa TV i Fokus TV, w szczególności dzięki 25-letniemu doświadczeniu, szerokim kompetencjom, zapleczu technicznemu oraz bogatej bibliotece programowej Telewizji Polsat.

– Nie bez znaczenia jest dla nas fakt, że nabywane kanały posiadają solidne finanse, w samym 2016 roku ich łącznie przychody osiągnęły ponad 70 mln zł. Ponadto w związku z transakcją spodziewamy się osiągnięcia licznych, wymiernych synergii sprzedażowych oraz kosztowych, które szacujemy na około 15 mln zł rocznie – mówi Katarzyna Ostap-Tomann, Członek Zarządu ds. Finansowych, Cyfrowy Polsat S.A., Polkomtel Sp. z o.o., Telewizja Polsat Sp. z o.o.

Telewizja Polsat w wyniku umowy zawartej z Grupą ZPR Media nabyła 100% akcji spółki Eska TV S.A. (nadawca Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV), 100% udziałów spółki Lemon Records Sp. z o.o. (nadawca Polo TV i Vox Music TV) oraz mniejszościowy pakiet 34% udziałów w TV Spektrum Sp. z o.o. (nadawca Fokus TV i Nowa TV). Jednocześnie zawarła umowę przedwstępną zakupu kolejnych 15% udziałów w spółce TV Spektrum w przyszłości. Ogłoszona dzisiaj transakcja o wartości ok. 103 mln zł zostanie sfinansowana ze środków własnych Grupy.

Doradcą prawnym Grupy Polsat przy realizacji transakcji była kancelaria Greenberg Traurig Grzesiak sp. k., a doradcą finansowym – Trigon.
     

Komentarze

 • 2938
  #11 K4016td dnia 04-12-2017 19:36
  Kisielku, żadnych zmian nazw nie będzie - powtarzam ci to po raz enty.
 • 470
  #12 filczyk dnia 04-12-2017 20:01
  Transakcja robi wrażenie! Nowa TV w udziale Polsatu, kto by pomyślał? icon_smile
 • 1890
  #13 Cyfrowy Polsat dnia 04-12-2017 20:44
  Coś nieprawdopodobnego! icon_surprised
 • 678
  #14 Krzysiek dnia 04-12-2017 21:26
  Czyli mamy nowe kanaly w CP i w cenniku Polsat Media icon_smile
 • 3937
  #15 Felippe dnia 04-12-2017 22:55
  W sumie mała ta kwota za taką dużą ilość kanałów.

  Mogliby jeszcze kupić TV Puls.
 • 7119
  #16 ManiakParty dnia 05-12-2017 00:51
  @Felippe, kiedyś Polsat był udziałowcem w TV Puls ale zrezygnowali :E
 • 149
  #17 MK dnia 05-12-2017 13:02
  W międzyczasie MUX4 TV Mobilnej rozpoczyna migracje na największe nadajniki Emitela icon_surprised
 • 1389
  #18 Danio dnia 05-12-2017 13:13
  No to teraz Kiepscy, "Rodzina Zastępcza", "Trudne Sprawy", "Nasz Nowy Dom" i inne w Nowa TV. Nie da się ukryć, że Polsat kupił te stacje, aby jeszcze więcej wycisnąć kasy na emisji reklam.
 • 3537
  #19 Liverpool802 dnia 05-12-2017 14:46
  A co z tymi dziennikarzami tadlą czyżem kulczykim bedą teraz pod skrzydłami Polsatu ? Swoją drogą to dobrze że Polsat przejął ten kanał mowa tu o Nowa TV bo długo by niepociągneli w takim krzształcie jak obecnie icon_wink
 • 149
  #20 MK dnia 07-12-2017 16:03
  Być może przejdą do Polsatu albo po staremu pozostaną po stronie ZPR Media icon_smile

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się na stronie, po sprawdzeniu go przez moderatorów.