Zmarł Marek Górski - znany jako Antoś Szprycha

MK 26/04/2016
Disco Polo Music
 W poniedziałek do wokalistów i fanów muzyki disco polo dotarła bardzo smutna informacja. Zmarł Marek Górski, twórca disco polo występujący pod pseudonimem Antoś Szprycha. Artystę znali bardzo dobrze widzowie Polsatu i kanału Disco Polo Music.

Antoś Szprycha był znany z utworów takich jak: „Wspomnienie po kaszanie”, „Obiecanki Cacanki”, „Nasza Straż Pożarna”. Były one emitowane głównie w ramach programu „Disco Relax”, w którym to Marek Górski jako Antoś Szprycha, obok takich wykonawców jak Stanisław Tutaj (Stan Tutaj), Bronisław Opałko (Genowefa Pigwa) czy Bohdan Smoleń, współtworzył satyryczną stronę muzyki disco polo. Utwory Antosia Szprychy zawsze trafiały na wysokie miejsca radiowych i telewizyjnych list przebojów, w tym także tej z programu „Disco Relax”, gdzie wspomniane piosenki trafiały także na pierwsze miejsca. Marek Górski był także znany widzom telewizji Disco Polo Music.

Jako Antoś Szprycha wydał wiele kaset i płyt, za które zdobył sporo nagród z platynową płytą włącznie. Estradową rodzinę obok Marka Górskiego tworzyła także m.in wokalistka i prezenterka stacji Disco Polo Music Justyna Adamczak jako Ziuta. Skład uzupełniał Mieczysław Góra jako Szwagier Mietas. W swoich utworach w żartobliwy sposób oceniali otaczającą Polaków rzeczywistość polityczną, społeczną a nawet rozrywkową i sportową.


Komentarze

  • 149
    #1 MK dnia 26-04-2016 17:37
    Szczerze mówiąc to wychowałem się na utworach autorstwa Marka Górskiego czyli legendarnego Antosia Szprychy - utwory takie jak debiutanckie Wspomnienie po kaszanie ale także Obiecanki cacanki, Czas na piwko, Adam z Wisły, Nasza Straż Pożarna czy Wyborcza Kiełbasa to już niemal klasyka disco polo. Całkiem dobre były też ostatnie utwory Antosia jak na przykład Wielka Emigracja, Palirura czy Boski Lewandowski. Pamiętam jeszcze że gdy byłem dzieckiem mama kupowała mi kompilacje z przebojami scenicznej postaci zmarłego niedawno artysty jeszcze na kasetach magnetofonowych co dzisiaj może być swego rodzaju ciekawostką.
    W ramach uzupełnienia powyższego newsa że twórczość Marka Górskiego jako Antosia Szprychy (tworzącego swoje materiały w nieistniejącym już wydawnictwie S.T.D) była obecna od 1997 roku aż do końca "Disco Relax'u" w Polsacie w 2003 roku. To właśnie Polsat wypromował wspomianego, kultowego już wykonawcę w swoich programach disco polo przez co myśląc o Antosiu można było od razu go skojarzyć ze słoneczną telewizją z wczesnych lat jej istnienia.
    To był zatem bardzo dobry i sympatyczny wykonawca - szkoda że już go z nami nie ma icon_cry

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się na stronie, po sprawdzeniu go przez moderatorów.