Grupa Cyfrowy Polsat kupuje Grupę Midas

Grupa Cyfrowy Polsat, za pośrednictwem spółki Polkomtel, kupiła spółkę Litenite kontrolującą 66% akcji w Grupie Midas. W ramach drugiego etapu transakcji zostało ogłoszone wezwanie mające na celu skupienie 34% pozostałych akcji Grupy Midas. Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych Grupy Cyfrowy Polsat.

Grupa Cyfrowy Polsat, za pośrednictwem spółki Polkomtel, kupiła spółkę Litenite kontrolującą 66% akcji w Grupie Midas. W ramach drugiego etapu transakcji zostało ogłoszone wezwanie mające na celu skupienie 34% pozostałych akcji Grupy Midas. Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych Grupy Cyfrowy Polsat.

W wyniku zawartej przez spółkę Polkomtel umowy nabycia Litenite od spółki Ortholuck, Grupa Cyfrowy Polsat przejmuje 66% akcji w Grupie Midas. Transakcja polega na przejęciu zobowiązań netto Litenite w wysokości 788 mln zł oraz zapłacie spółce Ortholuck 1 EUR za kapitały własne (wycena zobowiązań netto na dzień 31 stycznia 2016 r.). Tym samym wartość Grupy Midas została wyceniona na 81 gr za akcję.

\'\'Tobias Solorz, Prezes Zarządu, Cyfrowy Polsat S.A. i Polkomtel Sp. z o.o.:
Nasza Grupa współpracowała z Grupą Midas od wielu lat. Istnieją między nami silne powiązania operacyjno-biznesowe, a aktywa Grupy Midas nie tylko są produktem komplementarnym dla naszych usług, ale stanowią jeden z fundamentów naszej strategii rozwoju. Przeprowadzona transakcja stanowi więc kolejny naturalny, głęboko przemyślany i przeanalizowany krok w rozwoju naszej Grupy, który niesie za sobą wiele zarówno bieżących, jak i przyszłych korzyści biznesowych dla całej naszej Grupy.

Korzyści z nabycia Grupy Midas

• Zabezpieczenie kluczowych częstotliwości:
– zabezpieczenie kluczowych częstotliwości – pasmo 1800 MHz w całości przeznaczone na usługi LTE, 900 MHz na usługi HSPA+ i 800 MHz, na którego bazie powstała pierwsza w Polsce sieć LTE800,
– dzięki ciągłemu blokowi pasma 1800 o wielkości 19,6 MHz tylko klienci Grupy Cyfrowy Polsat otrzymują usługę LTE o szybkości do 150 Mb/s,
– zabezpieczenie dostępu do infrastruktury wykorzystywanej przez Grupę Cyfrowy Polsat do świadczenia usług mobilnego dostępu do Internetu, kluczowego elementu strategii multiplay,
– istniejąca infrastruktura zapewnia pokrycie 96,8% populacji kraju zasięgiem LTE i 99% zasięgiem HSPA+.
• Większa elastyczność – dodanie elastyczności w tworzeniu polityki sprzedażowej oraz taryf singleplay i multiplay, co jest niezbędne do realizacji strategii Grupy.
• Niższe koszty transmisji danych – wyeliminowanie kosztów zewnętrznych, które Grupa ponosi jako nieodłączny efekt udanej sprzedaży usług opierających się na transmisji danych.
• Transparentność – zwiększenie przejrzystości struktury własności Grupy i kluczowych aktywów, co wpływa na prowadzenie bardziej transparentnego dialogu z akcjonariuszami.

Wycena Grupy Midas

Wycena Grupy Midas została zrealizowana w oparciu o standard wartości godziwej w podejściu dochodowym metodą DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych) oraz w podejściu majątkowym metodą ANBV (skorygowanych aktywów netto). Warunki cenowe transakcji nabycia Litenite są godziwe, co potwierdzone zostało przygotowaną na zlecenie Polkomtel niezależną opinią firmy doradczej EY.

\'\'Tomasz Szeląg, Członek Zarządu ds. Finansowych, Cyfrowy Polsat S.A. i Polkomtel Sp. z o.o. :
W mojej ocenie, potwierdzonej także niezależną opinią firmy doradczej EY, wycena Litenite jest atrakcyjna i godziwa. Naszym celem jest nabycie 100% udziałów w Grupie Midas, dlatego niezwłocznie, w ramach drugiego etapu realizacji transakcji, ogłosiliśmy wezwanie do sprzedaży 34% akcji przez pozostałych akcjonariuszy. Mam nadzieję, że z uwagi na parametry wezwania zakończy się ono sukcesem.

Główne parametry ogłoszonego wezwania

\'\'

Blisko 97% Polaków w zasięgu LTE i strategia rozwoju sieci w latach 2016 – 2018

Grupa Cyfrowy Polsat w wyniku regularnej rozbudowy nadajników posiada sieć LTE o zasięgu 96,8% populacji kraju. Jest to obecnie największa sieć LTE działająca w Polsce. Ponadto, według najnowszego badania jakości usług telefonii mobilnej zleconego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, w kategorii transmisji danych, Internet Plusa był najszybszym Internetem mobilnym w Polsce, a badania pośrednio potwierdziły też, że Plus ma największy zasięg LTE w Polsce.

\'\'Tobias Solorz, Prezes Zarządu, Cyfrowy Polsat S.A. i Polkomtel Sp. z o.o.:
Po zakończeniu aukcji LTE800, w której pasmo 800 MHz osiągnęło ceny najwyższe w Europie i przeprowadzonej przez nas analizie, z której wynika, że współpraca z podmiotami, które kupią częstotliwości tak drogo byłaby nieopłacalna i nieracjonalna dla naszej spółki i jej klientów, zdecydowaliśmy o dalszej rozbudowie sieci w oparciu o zasoby częstotliwości posiadane przez Polkomtel i Midas. Będziemy prowadzić dalszą rozbudowę sieci LTE 1800 MHz oraz 2600 MHz, aktywnie wspierając się technologią domowego Internetu LTE ODU-IDU, a także planujemy refarming częstotliwości 900 MHz i ewentualnie 2100 MHz. Koszt przeprowadzenia tych prac będzie znacząco niższy od ceny pasma 800 MHz w aukcji, a jednocześnie pozwoli nam osiągnąć wszystkie zakładane cele biznesowe.

Główne założenia rozbudowy sieci przez spółki z Grupy Cyfrowy Polsat:

• Rozbudowa pojemności:
– dobudowa dodatkowych stacji LTE1800 utrzyma wysoką jakość usługi,
– nowe pasmo 2600 MHz zostanie w pełni przeznaczone do LTE/LTE Advanced.
• Finalizacja pokrycia LTE:
– dokończenie rozpoczętych inwestycji LTE800,
– dalsza rozbudowa sieci LTE 1800 MHz wspartej pasmem 2600 MHz oraz rozwiązaniem ODU-IDU,
– efektywny zasięg pojedynczej stacji bazowej LTE1800 przy zastosowaniu technologii ODU-IDU rośnie nawet 3-krotnie.
• Refarming:
– pierwsze testy zakończone sukcesem: w rejonie Słupska 4,2 MHz z pasma 900 MHz poddane refarmingowi do standardu HSPA+,
– w kolejnym kroku refarming 5 MHz z pasma 900 MHz do standardu LTE,
– opcjonalnie – w dalszym horyzoncie czasowym refarming 2100 MHz do standardu LTE.
• Planowany CAPEX:
– plan rozbudowy sieci będzie kosztował nie więcej niż 1 mld PLN w okresie 2016 – 2018,
– wskaĹşnik CAPEX/przychody w latach 2016 – 2018 nie przekroczy komunikowanego wcześniej maksymalnego poziomu 10%,
– plan znacząco bardziej efektywny kosztowo aniżeli zakup pasma 800 MHz.