"Apokalipsa - II wojna światowa" od 9 maja w Szóstce

MN 23/04/2015
Szóstka
 Od 9 maja r11; w soboty o 21:30 i 22:40 r11; Szóstka emitować będzie 6-odcinkowy serial dokumentalny pt. rApokalipsa r11; II wojna światowar1;, oparty na nieznanych wcześniej, nierzadko utajnionych, materiałach filmowych nakręconych przez świadków i uczestników najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej.

Wyjątkowe filmy z prywatnych kolekcji i archiwów różnią się od tych, które powstawały na zamówienia rządów, na potrzeby propagandy i kronik filmowych. W przeciwieństwie do tych ostatnich nie były przeznaczone do oficjalnego obiegu i nie musiały być akceptowane przez odpowiednie władze r11; zwykli, rnieprzygotowanir1; cywile mieli ich nigdy nie oglądać. Po zakończeniu wojny zostały odłożone na półki i zapomniane.

Dziś, kiedy II wojna światowa jest już odległą historią, kojarzącą się większości z najbardziej znanymi fragmentami kronik filmowych z tamtych czasów lub scenami z filmów fabularnych, te unikatowe materiały wydają się szczególnie poruszające. W znacznej mierze jest to także zasługa gigantycznej pracy włożonej w pietystyczne odrestaurowanie i pokolorowanie archiwalnych zdjęć. Ĺťeby wybrać możliwie najwierniejsze kolory wzorowano się na zachowanych barwnych zdjęciach z czasów wojny r11; jako materiał porównawczy wykorzystano ich dziesiątki tysięcy. Dzięki najnowszym i najdroższym technologiom r11; koszt jednego odcinka programu to aż milion euro r11; uzyskano imponujące efekty: filmy te odzyskują świeżość i zmniejszeniu ulega dystans jaki zwykle wywołują u odbiorcy podniszczone, słabej jakości materiały archiwalne sprzed wielu lat.

Exodus ludności Paryża w czerwcu 1940 roku, kiedy drogi zaludniły się tysiącami uciekinierów z całymi rodzinami i najcenniejszym dobytkiem, Brytyjczycy przeszukujący gruzy po bombardowaniach, Niemiecka armia brnąca przez błoto i śnieg w marszu na Moskwę r11; zarejestrowane przez filmowców-amatorów, zwykłych posiadaczy kamer czy żołnierzy obrazy pokazują wojnę z zupełnie innej perspektywy.

rApokalipsa r11; II wojna światowar1;: premiera w naziemnej telewizji cyfrowej. Emisja od 9 maja r11; w soboty o 21:30 i 22:40 w Szóstce.


rApokalipsa r11; II wojna światowar1;
foto: Szóstka

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się na stronie, po sprawdzeniu go przez moderatorów.